reklama

Varování ČHMÚ před náledím s nízkým stupněm rizika platí od dnešních 17:00 do sobotních 09:00 pro Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj a pro jihozápad středních Čech. Zmrazky nebo náledí se tam podle meteorologů budou tvořit v místech s tajícím sněhem nebo s mokrým povrchem.

Ve druhé polovině noci a v sobotu ráno bude navíc od západu místy sněžit a sníh bude přecházet do deště, ojediněle mrznoucího. Silnice budou v takovém případě klouzat ještě víc, a hrozí proto problémy v dopravě a zvýšený počet nehod.

Opatrní by měli být kromě motoristů i chodci. "Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven," doporučují meteorologové.

Předpověď na sobotu (00-24):
Zataženo až oblačno, na východě v noci zpočátku jasno až polojasno. Ve druhé polovině noci a ráno v Čechách a na Českomoravské vrchovině od západu místy sněžení, které bude přecházet v déšť, ojediněle i mrznoucí. Přechodně srážky jen ojediněle, večer v Čechách od západu místy přeháňky, nad 1000 m sněhové. Na Moravě a ve Slezsku během dne ojediněle déšť.

Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C, při zmenšené oblačnosti ojediněle až -6 °C. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C, na severovýchodě Čech a Českomoravské vrchovině kolem 3 °C, v 1000 m na horách kolem 2 °C, na Šumavě kolem 5 °C.

V noci a ráno slabý, přes den mírný jižní až jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s, od vyšších poloh, na severovýchodě Moravy a ve Slezsku i v nižších polohách, čerstvý 4 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách na severu kolem 25 m/s (90 km/h).

KOMENTÁŘ METEOROLOGA: Zejména v jihozápadní polovině Čech během noci tvorba náledí nebo zmrazků a při mrznoucích srážkách ojediněle možnost i tvorby slabé ledovky.

Předpověď na neděli (00-24):
Oblačno až zataženo, během dne místy přechodně polojasno. Ojediněle, na horách a na východě území místy přeháňky nebo občasný déšť, nad 800 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Mírný jihozápadní až jižní vítr 3 až 7 m/s.

reklama