reklama

Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). "Při jasné obloze a zeslabeném větru docházelo v průběhu noci k intenzivnímu vyzařování tepla povrchu do atmosféry," vysvětlili meteorologové.

Teploty v přízemní vrstvě, asi v pěti centimetrech nad zemí, tak klesaly na hodnoty mezi dva až minus tři stupně Celsia, ojediněle i níže.

Na možné přízemní mrazy upozornili meteorologové zemědělce a zahrádkáře v pátek. Výstraha na mráz ve vegetačním období platila pro všechny kraje od sobotních 02:00 do 08:00. Nejvyšší měrou podle ČHMÚ dnes postihly přízemní mrazy kraje v jihozápadní polovině, tedy Karlovarsko, Plzeňsko, Českobudějovicko a Vysočinu, a také Liberecký kraj.

O přízemním mrazu se v meteorologii hovoří v případech, když ve výšce pět centimetrů nad zemí klesne v noci teplota vzduchu pod nula stupňů, ale ve výšce dva metry nad povrchem zůstane nad nulou. "Protože k nočnímu ochlazování přízemních vrstev ovzduší dochází od povrchu směrem nahoru, tak (až na výjimky) jsou minimální teploty v pěti centimetrech vždy nižší než teploty ve výšce dva metry," uvedli meteorologové. Tento rozdíl je obvykle dva až tři stupně, ale v extrémních případech může přesáhnout i deset stupňů, dodali.

Předpověď na neděli (00-24):
Jasno, ráno ojediněle mlhy. Později odpoledne a večer v jihozápadní polovině území přibývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C, při slabším větru až 2 °C a místy přízemní mrazíky. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C, v 1000 m na horách kolem 14 °C, na Šumavě až 18 °C. V noci slabý proměnlivý vítr do 3 m/s, na Českomoravské vrchovině a jižní Moravě mírný jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s. Přes den mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 5 m/s, na Českomoravské vrchovině a jižní Moravě přechodně 3 až 7 m/s.

Předpověď na pondělí (00-24):
Zpočátku polojasno až oblačno, na severovýchodě až jasno. Postupně od jihozápadu přibývání další oblačnosti a v jihozápadní polovině Čech na většině území déšť, jinde srážky jen ojediněle. Nejnižší noční teploty 10 až 6 °C, na severovýchodě až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 17 až 21 °C, na jihozápadě kolem 15 °C. Mírný jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s, se bude později v jihozápadní polovině území měnit na západní.

Předpověď na úterý (00-24):
Převážně oblačno, v jihozápadní polovině Čech místy, jinde jen ojediněle občasný déšť nebo přeháňky. Nejnižší noční teploty 12 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty 17 až 21 °C, na jihozápadě kolem 15 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama