Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí: Rekordně chladné ráno hlásí zhruba 40 míst v Česku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Dnešní ráno bylo rekordně chladné zhruba na čtvrtině míst, kde se měří 30 a více let. Nové minimum pro 10. října hlásí asi 40 stanic. Největší mráz teploměr ukázal na šumavské stanici Kvilda-Perla, minus 10,2 stupně Celsia. ČTK to řekl Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Rekord na Kvildě-Perle překonal dosavadní minimum minus 8,5 stupně Celsia z roku 1990. Také další rekordně nízká teplota byla na Šumavě, na stanici Horská Kvilda meteorologové naměřili minus 8,7 stupně Celsia. Ve Staňkově na Domažlicku teploměr ukázal minus 3,9 stupně.

Podle Dvořáka nebyly naměřené rekordy jen v horských oblastech, nové minimum pro dnešní den má třeba i Žatec. V Javorníku na Jesenicku ani nový rekord nebyl mrazivý, teploměr zde ukázal plus 0,1 stupně Celsia.

Dvořák upozornil, že jde o teploty naměřené ve dvou metrech nad zemí, nikoli při zemi. ČHMÚ ve čtvrtek varoval před nočními a ranními přízemními mrazíky, které mohou poškodit nesklizené plodiny, zejména rajčata nebo dýně. S teplotami pod nulou mají zemědělci a zahrádkáři počítat od půlnoci na sobotu do pondělního rána na celém území ČR.

Témata:  počasí mráz

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 9:35

Drama na nebi. Felix Slováček vyděsil rodinu, fanoušky i piloty

Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.