Například na stanici Maruška v Hošťálkové na Vsetínsku naměřili 22,9 stupně a na stanici Polom v Orlických horách 21,8 stupně Celsia, uvedli dnes ráno meteorologové na facebooku a twitteru.

Nejčastěji se teploty nad ránem pohybovaly mezi 18 až 14 stupni, v údolích kolem 12 stupňů. Nejchladněji bylo k 05:00 na šumavské stanici Kvilda-Perla, konkrétně 1,7 stupně Celsia. Na nedaleké Rokytské slati naměřili 3,4 stupně a na stanici Jizerka, rašeliniště v Jizerských horách 3,6 stupně.

Po teplé až tropické noci čeká Česko další mimořádně horký den, kdy teploty vystoupají někde až ke 37 stupňům. I na horách bude kolem 27 stupňů, na Šumavě a v Krušných horách může teploměr ukázat až 30 stupňů.

Na celém území kromě Vysočiny platí výstraha meteorologů na velmi vysoké teploty přes 34 stupňů Celsia. Ani v dalších dnech se nečeká výrazné ochlazení, tropické počasí má pokračovat. Ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku vydrží teploty kolem 34 stupňů i ve čtvrtek a v pátek, zatímco v západní polovině Čech bude kolem třicítky.

V části Čech by se předtím mělo velmi mírně ochladit, nicméně i tak budou tamní čtvrteční maxima dosahovat k 28 až 33 stupňům, současně se tam ojediněle objeví silné bouřky s přívalovým deštěm, krupobitím a nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině. Nebezpečí vzniku požárů nicméně dál trvá, informoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V pátek zůstanou nejvyšší teploty na většině území ČR nad 31 stupni, v Jihomoravském kraji mohou stoupat až přes 34 stupňů, uvedli meteorologové.

S vlnou veder se nyní potýkají i další evropské státy. Například v Británii poprvé od začátku měření teplota vyšplhala nad 40 stupňů Celsia. Horka provázejí v Portugalsku, ve Španělsku a ve Francii rozsáhlé požáry.

Odborníci doporučují lidem v horkém počasí pít dostatek nealkoholických nápojů a omezit pohyb hlavně kolem poledne a odpoledne. Varují před úpalem a úžehem a rychlými přechody mezi klimatizovanými a rozpálenými prostory. Ve stínu a v klidu by měli zůstávat zejména lidé se zdravotními obtížemi, senioři a malé děti.

Vysoké teploty negativně dopadají i na zvířata. Veterináři vyzvali chovatele, aby zajistili dostatečné napájení v chovech, větrání v hospodářských budovách a chlazení zvířat. Zvířata na pastvě musí mít možnost úkrytu před slunečním žárem a je u nich rovněž nutné zajistit vhodné zdroje napájení. Na dostatek vody by lidé podle veterinářů neměli zapomínat ani u svých domácích mazlíčků, tedy psů a koček, kterým je třeba v případě nutnosti také poskytnout stín, případně je chladit.

Pro všechny kraje kromě Jihočeského a Vysočiny platí do odvolání výstraha před vznikem a šířením požárů. První přeháňky a bouřky by se měly objevit během čtvrtka.