Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí trhá rekordy. Austrálii sevřela bezprecedentní vlna veder

Austrálie
Austrálie
Foto: Pixabay

Austrálie v úterý zažila vůbec nejteplejší den v historii měření. Průměrná teplota na jejím území dosáhla podle meteorologického úřadu 40,9 stupně Celsia. Dosavadní rekord z ledna 2013 byl o šest desetin stupně nižší. Místně byly teploty v úterý ještě vyšší - ve vnitrozemí překročily i 45 stupňů, řekla meteoroložka Diana Eadieová.

"Tato horká vlna dnes bude ještě intenzivnější," dodala Eadieová. Rekordní vedro je ve státě Západní Austrálie, kde hasiči bojují s požáry, jež zničily tisíce hektarů porostů.

Horko je i na východě a také tam hoří na mnoha místech: oheň zničil na 700 domů. Trvající požáry vyprovokovaly Australany k protestům proti vládě, která je podle nich v boji proti oteplování klimatu pasivní.

Preliminary results suggest that the 17th December was Australia's hottest day on record at 40.9 ºC, with the average maximum across the country as a whole, exceeding the previous record of 40.3 ºC on the 7th January 2013. https://t.co/TKwWBuFPgJ pic.twitter.com/xOFpokoXos

— Bureau of Meteorology, Australia (@BOM_au) December 18, 2019

Úřady pro dnešek vydaly varování lidem z pobřežních oblastí, protože se očekává vítr, jenž může mít v poryvech rychlost až 100 kilometrů za hodinu, což zvyšuje nekontrolovatelnost požárů. Stát Nový Jižní Wales dnes očekává teploty kolem 45 stupňů.

Předpověď pro Oodnadattu ve státě Jižní Austrálie je na dnešek 47 stupňů. Toto místo, kde žije 200 lidí a jež leží na tradiční obchodní trase původních obyvatel, patří k nejteplejším na planetě. "Lidé mi říkají, že milují léto. Jestli máte léto rádi, jděte ven a zažijte si to, protože to se vám líbit nebude," citovala agentura Reuters Hayley Nunnovou z Oodnadatty.

V celé Austrálii oheň zničil už tři miliony hektarů půdy a o život přišlo šest lidí. Hoří na stovkách míst a rozsáhlý požár je stále v oblasti severně od Sydney.

Ačkoli je Austrálie v letním období na požáry zvyklá, letos začalo hořet dříve než obvykle a ohniska jsou velká.

Témata:  Austrálie teplotní rekordy počasí

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy