Požár na ostrově La Palma vypukl v sobotu ráno v okolí vesnice Puntagorda na severozápadě ostrova a nyní se šíří jižně směrem k obci Tijarafe s populací kolem dvou tisíc obyvatel.

Plameny zatím zničily zhruba 4500 hektarů vegetace. Premiér Kanárských ostrovů Fernando Clavijo uvedl, že k šíření požáru přispívají suché podmínky, silný vítr a "vlna veder, kterou prožíváme".

V rozhovoru s BBC jeden z místních obyvatel jménem León Barreto uvedl, že odmítl opustit svůj dům při evakuaci, protože si přeje být řádně připraven.

"Přicházejí a chtějí, abychom přišli o všechno, na čem jsme pracovali celý život, a nyní to nechali shořet jen proto, že jsou to pravidla. Ale pak nemají pravidla, jak udělat, co je potřeba," řekl.

Kanárské ostrovy leží několik set kilometrů od západního pobřeží Afriky, poblíž jihu Maroka a Západní Sahary. Nicméně teploty na těchto ostrovech jsou výrazně nižší než v jižní Evropě, kde tlaková výše Kerberos zvyšuje teploty v Řecku, Španělsku a západním Turecku až na 40 stupňů Celsia.

Meteorologové předpovídají, že epicentrem horka, které se pravděpodobně ještě posílí v příštím týdnu, bude italský ostrov Sardinie, kde by mohlo dosáhnout až 48 stupňů Celsia, píše BBC.