Tato výstraha, nazývaná "rudý stupeň varování", signalizuje možné riziko i pro zdravé jedince, a lidé v nejvíce postižených oblastech by se měli vyhnout přímému slunci mezi 11:00 a 18:00 hodinou. Ministerstvo také poskytuje pokyny týkající se skladování potravin, konzumace alkoholu a kávy a používání klimatizace.

Evropská vesmírná agentura (ESA) pomocí satelitů sleduje teploty moří a pevniny. Extrémní podmínky by mohly v nejbližších dnech postihnout i země jako Španělsko, Francie, Německo a Polsko. V České republice by se teploty mohly v nadcházejícím víkendu vyšplhat až na 38 stupňů Celsia.

V srpnu 2021 byla na Sicílii naměřena nejvyšší teplota v historii Evropy, a to 48,8 stupně Celsia. Meteorologové varují, že teploty na italském ostrově by se v příštích dnech mohly opět přiblížit těmto extrémním hodnotám.

Odborníci uvádějí, že za současnou vlnou horka stojí anticyklóna Kerberos, kterou by měla vystřídat další anticyklóna Cháron, která přinese ještě vyšší teploty. Italský meteorolog Mattia Gussoni uvádí, že "opravdové vedro teprve přijde" a nejvyšší teploty se očekávají v úterý a ve středu. Naopak nad Britskými ostrovy způsobuje proudění vzduchu pokles tlaku a nepokojné, chladnější počasí, jak uvádí BBC.