Itálie

Petr Fiala

Fiala a Meloniová řešili v Itálii problematiku nelegální migrace

Svět

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí setkal v Římě s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Jednali o řešení nelegální migrace, rozvoji obranné spolupráce, posílení ekonomických vztahů a strategické agendě Evropské unie. Poté se český předseda vlády sešel i s italským prezidentem Sergiem Mattarellou.

Silvio Berlusconi

Lékaři propustili italského expremiéra Berlusconiho z jednotky intenzivní péče

Svět

Lékaři propustili bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho z jednotky intenzivní péče, nadále ale zůstává v milánské nemocnici San Raffaele. Dnes o tom podle deníku Corriere della Sera informoval Paolo Berlusconi, bratr někdejšího šéfa italské vlády. Ten se léčí se zápalem plic způsobeným chronickou leukémií.

Jaká budoucnost nás čeká?

Svět

Itálie nařídila provozovateli ChatGPT znemožnit v zemi ke službě přístup

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Italská vláda novým dekretem zpřísnila pravidla pro lodě zachraňující migranty

Svět

Italská vláda schválila dekret stanovující přísnější pravidla pro lodě neziskových organizací, které na moři pomáhají zachraňovat migranty. Informoval o tom deník La Repubblica. Nově mají lodě mimo jiné povinnost žádat o přidělení bezpečného přístavu ihned po první záchranné misi nebo informovat běžence, že mohou o mezinárodní ochranu požádat v kterékoli zemi Evropské unie. Za nedodržení pravidel hrozí vysoké pokuty.

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 21:55

Zelenskyj by měl být prezidentem až do konce války, přeje si to většina Ukrajinců

Více než dvě třetiny Ukrajinců, konkrétně 70 procent, je pro, aby byl Volodymyr Zelenskyj prezidentem až do konce války. Ukázal to průzkum Kyjevského mezinárodního ústavu sociologie. Podle šetření ale klesl počet lidí, kteří podporuje prezidentovu politiku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy