Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Epidemie v Itálii: Počet nakažených a mrtvých roste. Nedaří se najít zdroj

Nemocnice, ilustrační foto
Nemocnice, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Bakterie rodu Legionella se rozšířila ve vodovodním systému poblíž Milána, avšak úřady zatím nezjistily její přesný zdroj. Počet nakažených neustále roste.

Severní Itálie čelí pokračujícímu problému s nebezpečnou bakterií rodu Legionella, která přežívá v teplé vodě a způsobuje zápal plic známý jako legionářská nemoc. Bakterie se šíří v okolí Milána. Podle deníku Sun se však dosud nepodařilo identifikovat přesný zdroj nákazy, která se pravděpodobně šíří vodovodním systémem.

Minulý týden úřady zaznamenaly v severní Itálii minimálně 53 případů legionářské nemoci, přičemž 12 pacientů skončilo v nemocnici a čtyři lidé zemřeli. Všichni nemocní byli starší 70 let a trpěli vážnějšími zdravotními problémy. Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) pocházeli z obcí Corsico a Buccinasco na jihozápadním předměstí Milána. Bakterie rodu Legionella se ale na konci týdne objevila i na severovýchod od Milána, konkrétně v nemocnici ve městě Lecco, asi 35 kilometrů od metropole. Tam musely být zastaveny hospitalizace na dvou odděleních poté, co se jeden pacient nakazil bakterií, ale zatím bez příznaků. 

Podle webu La Gazzetta del Mezzogiorno museli pacienti v nemocnici v Lecco podstoupit testy na legionellu a úřady nařídily pročištění vodovodního potrubí v zařízení. Tento problém však není omezen pouze na Itálii. 

Podle mluvčího Bratislavské vodárenské společnosti Stračiaka, majitelé elektrických bojlerů často ohřívají vodu na teplotu pod 45 °C, což zvyšuje riziko množení bakterie Legionella. Tato bakterie, která se množí v teplé vodě, může způsobit Legionářskou nemoc, jež se projevuje podobně jako zápal plic a dostává se do těla vdechnutím aerosolu vznikajícího z kontaminované vody, například při sprchování.

Laboratoře jako BVS nabízejí odběr vzorků a analýzu na přítomnost Legionella. Pokud se bakterie zjistí, doporučuje se termická nebo chemická dezinfekce vody, ideálně zahříváním nad 70 °C. Kde to není možné, je účinné dávkování dezinfekčního činidla. Kontrola výskytu Legionelly by měla být prováděna pravidelně. Rozbor vody lze objednat přes web BVS.

Témata:  Itálie Legionella epidemie nemocnice

Související

Aktuálně se děje

13:30

Primátor Opavy žádá vládu, aby odložila krajské a senátní volby

Primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO) plánuje požádat vládu o odložení krajských a senátních voleb, které se mají konat v pátek a sobotu. Důvodem jsou závažné problémy způsobené povodněmi, které zasáhly Opavu a další místa v Česku.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy