Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fontána di Trevi je bez vody. Řím proto našel originální způsob, jak z turistů vytáhnout peníze

Fontána di Trevi
Fontána di Trevi
Foto: Depositphotos

Slavná italská fontána di Trevi v Římě je bez vody. Kvůli rekonstrukci tak musí lidé házet mince do malého bazénu, na hlavu radnice se ale snesa řada kritiky. Odpůrci poukazují na to, že město tímto krokem dokázalo, že nechce přestat vybírat od turistů peníze. 

Fontána di Trevi je slavná barokní fontána v Římě, známá svou ohromující krásou a historickým významem. Nachází se na malém náměstí v centru města a je jednou z nejnavštěvovanějších a nejikoničtějších památek v Římě. Byla navržena architektem Nicolou Salvim a dokončena v roce 1762, kdy na jejím dokončení pracoval sochař Pietro Bracci.

Fontána je zasvěcena oceánu a představuje boha moří Neptuna, který stojí uprostřed fontány na voze taženém mořskými koni. Po jeho stranách jsou alegorické sochy symbolizující hojnost a zdraví.

Tradice říká, že pokud hodíte do fontány minci přes rameno, vrátíte se jednou zpět do Říma. Díky této tradici se každý den z fontány vybere velké množství peněz, které se věnuje na charitu. Fontána di Trevi je také známá z mnoha filmů, z nichž nejznámější je La Dolce Vita (1960) od Federica Felliniho, ve kterém se herečka Anita Ekberg koupe v jejích vodách. 

Témata:  Itálie

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.