Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí: Zima sevře Česko, mráz a sníh. Předpověď do konce roku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Období od 2. do 29. prosince 2019 by mělo být teplotně průměrné až slabě nadprůměrné. Relativně nejchladnějším by měl být čtvrtý týden období. Období jako celek by mělo být srážkově podprůměrné až průměrné.

Uvedl to Český hydrometeorologický ústav v dlouhodobém výhledu počasí.

První týden bude teplotně průměrný, minimální noční teploty se budou pohybovat většinou od +1 do -4 °C a maximální denní teploty od -1 do +4 °C, na konci týdne může být i kolem +6 °C.

Druhý a třetí týden vychází teplotně slabě nadprůměrný. Relativně nejchladnějším by měl dle meteorologů být čtvrtý týden období s týdenním průměrem nejnižších nočních teplot kolem -4 °C a týdenním průměrem nejvyšších denních teplot kolem +1 °C.

Období jako celek má být srážkově podprůměrné až průměrné. Týdenní úhrny se budou pohybovat zpočátku kolem 5 mm, postupně kolem 12 mm.

Dlouhodobá průměrná teplota pro období od 2. do 29. prosince je minus půl stupně Celsia. Podle záznamů vedených od roku 1951 bylo nejchladněji v roce 1969, kdy průměr činil minus 6,1 stupně Celsia. Zatím nejvyšší průměr čtyři stupně meteorologové zaznamenali před čtyřmi lety.

Předpověď na týden

Pondělí (00-24):Zataženo až oblačno, zpočátku na většině území občasné sněžení. Během dne sněžení postupně jen na horách na severu a severovýchodě, jinde jen ojedinělé sněhové přeháňky a místy polojasno. Nejvyšší denní teploty 0 až +4 °C. Slabý, postupně mírný severozápadní vítr 3 až 7 m/s. Ve východní polovině území zpočátku vítr východní až jihovýchodní.

Úterý (00-24):Zpočátku většinou oblačno, místy sněhové přeháňky, na horách na severu a severovýchodě četnější sněžení. Během dne ustávání srážek a s výjimkou severu a severovýchodu území ubývání oblačnosti na polojasno až jasno. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C. Mírný severozápadní vítr 2 až 6 m/s se bude měnit na slabý jihozápadní až jižní do 4 m/s.

Středa (00-24):Jasno nebo skoro jasno, na severu a severovýchodě zpočátku až oblačno. Ojediněle, večer postupně místy, nízká oblačnost nebo mlhy, i mrznoucí. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C, při zvětšené oblačnosti kolem -1 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až +4 °C. Slabý jižní, během dne mírný jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s.

Čtvrtek (00-24):Zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, i mrznoucí. Na horách a místy i v nižších polohách jasno. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C, při celonočním vyjasnění a uklidnění větru kolem -7 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C, při slunečním svitu až 6 °C. Mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 5 m/s.

Vyhlídka počasí od pátku do neděle:Zpočátku zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, i mrznoucí, na horách a místy i v nižších polohách jasno. Postupně od západu zataženo až oblačno, na většině území občasný déšť nebo přeháňky, zpočátku ojediněle i srážky mrznoucí a na horách postupně i sněhové. Nejnižší noční teploty -1 až -6 °C, postupně +5 až 0 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +4 °C, postupně 3 až 8 °C.

Témata:  počasí zima

Aktuálně se děje

21. května 2024 15:01

Rusko nečeká průlom od účasti Číny na konferenci o Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žádá Západ, aby se více zapojil do konfliktu na Ukrajině z důvodu mimořádně nepříznivé situace ukrajinských jednotek na frontě. Na briefingu v Moskvě to v úterý prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy