Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na twitteru uvedl, že stanice v Libuši naměřila za půl hodiny 33 litrů srážek na metr čtvereční.

Silný déšť doprovázený větrem a místy i kroupami se v Praze spustil kolem 14:00. "Do 20:00 hodin jsme zasahovali u 66 událostí," napsal Kavka na twitteru. Bouřka podle něj do metropole přišla od jihovýchodu. "Asi 95 procent událostí bylo v Písnici, Braníku, Libuši, Lhotce a pak něco málo v Nuslích nebo na Vinohradech," řekl ČTK.

Voda podle něj zatopila například některé komunikace v Libuši, někde uvízla osobní auta. Ve Lhotce hasiči odstraňovali třeba vyvrácený strom, který se opřel o sousední dům v ulici Na Větrově. Spadlých stromů odklízeli nejméně desítku. "Doděláváme některé věci, které lidi dohlašovali, spadlé větve na komunikace a podobně," řekl Kavka krátce po 20:00.

Nejméně deset bylo také zatopených sklepů. Do suterénu se voda dostala třeba na dětském oddělení a rentgenovém oddělení v Thomayerově nemocnici. Hasiči použili plovoucí čerpadla. "Vodu odčerpávaly postupně tři profesionální a jedna dobrovolná jednotka," uvedl mluvčí.

Před bouřkami, které dnes odpoledne a večer přecházejí přes Česko, varovali meteorologové. Výstraha platí do půlnoci. Místy hrozí kroupy a přívalový déšť, při kterém může napršet až 35 litrů vody na metr čtvereční. Na severovýchodě země může spadnout až 50 milimetrů srážek a vodní toky se mohou vylít z břehů. Další silné bouřky meteorologové očekávají v neděli.

Hasiči v Libereckém kraji kvůli přívalovým dešťům a bouřkám dnes odpoledne odčerpávali vodu ze sklepů. Nejprve se bouřka prohnala Libereckem a Jabloneckem, později se přesunula na Českolipsko. Aktuálně odčerpávají vodu z několika zatopených domů v Novém Boru. V obci Skalice u České Lípy spadl na kostel svaté Anny vzrostlý strom. Ve Sloupu v Čechách likvidují hasiči požár rekreační chaty po zásahu blesku. Na twitteru o tom informoval mluvčí krajský hasičů Jan Přerovský.

Odpoledne hasiči odčerpávali vodu ze sklepů a odklízeli spadlé stromy na Jablonecku a Liberecku. Vyjeli k několika událostem. Výstraha před silnými bouřkami a přívalovými srážkami platí i v neděli dopoledne.

"Odčerpáváme vodu ze sklepů rodinných i bytových domů. Z neprůjezdných komunikací odklízíme spadlé stromy," uvedl mluvčí dnes odpoledne na twitteru.

Bouře s přívalovým deštěm dnes vpodvečer v Pardubickém kraji zaplavila domy a lámala stromy. Hasiči do 20:30 zasahovali u téměř 70 událostí. V Pusté Rybné na Svitavsku voda zaplavila několik domů, sklepů a garáží. Zranění hasiči neměli hlášeno. ČTK to řekla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Kromě Svitavska bouře podle ní nejvíce zasáhla Pardubicko a také Orlickoústecko. "Popadané stromy odstraňujeme po celém Pardubickém kraji," řekla mluvčí. Meteorologové pro dnešní večer vydali pro lokalitu Poličky na Svitavsku, kam patří i Pustá Rybná, varování před povodňovým ohrožením.

Ve Zlínském kraji zasáhly dnes odpoledne silné bouřky především oblast Valašských Klobouk. Hasiči v postižených místech čerpají vodu ze sklepů a řeší ucpané kanalizace. Zasahují také ve Štítné nad Vláří či ve Zlíně, řekla dnes ČTK mluvčí hasičů Lucie Javoříková. Dosud mají na kontě hasiči do čtyř desítek výjezdů.

"Zasažena je především oblast Kloboucka, v terénu zasahují především dobrovolní hasiči. Vesměs se jedná o vyplavené kanály. Zatím to není žádná velká kalamita. Co mám informace, jde hlavně o sklepy či garážové prostory, nejedná se o vnitřní prostory domů," uvedla mluvčí hasičů.

Podle informací hasičů se například ve Valašských Kloboukách vylilo po silných bouřkách koupaliště, v obci čerpají hasiči v některých domech vodu ze sklepů, kam se valí z kanalizace. Hasiči zasahují i v nedalekém Potči, kde se voda dostala do sklepa hostince.

Pomoc hasičů vyžaduje po bouřkách i obec Štítné nad Vláří, kde pomáhají lidem čerpat vodu ze sklepů. V obci je po bouřce na silnici voda a bahno, zaplavenou silnici řeší hasiči také ve Zlíně na náměstí Míru. V Žítkové v Bílých Karpatech hrozí po bouřce protržení hráze rybníka.

Fronta směřuje dál k Olomouckému kraji. Ve Věžkách na Kroměřížsku uletěla podle mluvčí hasičů střecha ze stavby rodinného domu.