Podle posledních předpovědí tchajwanských meteorologů Chanthu v noci na neděli místního času (dnes po poledni SELČ) zasáhne řídce osídlené a hornaté východní pobřeží Tchaj-wanu a poté zamíří k čínské provincie Če-ťiang a Šanghaji, uvedla agentura Reuters.

Přestože bouře původně klasifikovaná jako super tajfun ztrácí na síle, úřady spustily mechanismus přípravy na živelnou katastrofu a varovaly před možnými sesuvy půdy a záplavami.

Tchajwanské letecké společnosti na dnešek zrušily domácí lety, dopad na mezinárodní přepravu je minimální. Rybářské lodě se před příchodem Chanthu přesunuly do bezpečí zátoky přístavu Nan-fan-kao na severovýchodě ostrova.

Chanthu se v pondělí vytvořila mezi Guamem a Filipínami a meteorology překvapilo, jak rychle se změnila v silnou bouři. "Chanthu se za 48 hodin změnila z tlakové níže v tajfun páté kategorie," řekl představitel amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) Sam Lillo.

Tchaj-wan v druhé polovině roku pravidelně postihují tajfuny, které nabírají sílu nad teplými vodami Tichého oceánu nebo Jihočínského moře. Subtropický ostrov je ale na tajfunech závislý, protože doplňují zásoby pitné vody. V loňském roce se podle agentury Reuters tajfuny Tchaj-wanu vyhnuly, což vedlo k nejhorším suchům v historii a rozsáhlým omezením používání pitné vody.

V roce 2009 zpustošil Tchaj-wan tajfun Morakot, který si vyžádal téměř 700 obětí při sérii sesuvů půdy.