Přestože teploty byly v celé zemi vysoké, na stanicích fungujících 30 a více let padl pouze jeden teplotní rekord pro 15. srpna. Zaznamenal ho Vatín na Hodonínsku, kde bylo maximum 30,2 stupně.

Jinde ale byly teploty ještě vyšší, ačkoliv se o rekordy nejednalo. Vedle Strážnice, která je podle Sandeva specifická svou polohou, naměřili na několika dalších místech více než 32 stupňů Celsia. V Lednici bylo 32,5 stupně, v Karviné 32,4 stupně, v Ostravě - Porubě a Brodu nad Dyjí shodně 32,3 stupně, jen nepatrně nižší teplotu zaznamenaly také Ivanovice nebo Dyjákovice.

"V Čechách byla nejvyšší teplota zaznamenána v Čáslavi, a to 31,7 stupně Celsia," dodal Sandev. V pondělí se má ochladit, přesto se ještě teploty na 30 stupňů dostat mohou. Bude ale pršet. 

Část Česka zasáhnou dnes večer a v pondělí silné bouře

Jižní Čechy a část Plzeňského kraje zasáhnou dnes večer silné bouře. Pro některá místa platí dokonce výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. Od pondělního odpoledne se pak budou bouřky vyskytovat na Moravě a na Vysočině. Doprovázet je mohou nárazy větru, přívalové srážky a krupobití. ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"Z bavorské strany Šumavy postupuje do Čech pás intenzivních bouřek doprovázených lokálně většími kroupami a nárazy větru kolem 90 km/h. Během svého postupu do vnitrozemí budou projevy bouřek slábnout," uvedli dnes po 19:00 meteorologové.

Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí do dnešních 22:00 pro Českobudějovicko, Českokrumlovsko, Kaplicko, Prachaticko, Vimpersko, Sušicko a okolí Trhových Svin.

Výstraha pro další části Jihočeského a Plzeňského kraje je s nízkým stupněm nebezpečí a platí do pondělních 01:00. Výstrahu pro Vysočinu, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj a Zlínský kraj vyhlásili meteorologové od pondělních 15:00 do půlnoci.

Přívalový déšť může rozvodnit malé toky a zatopit podchody, podjezdy či sklepy. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. "Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky," uvedli meteorologové. Opatrní by v bouřce měli být řidiči.