Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tropy v dubnu. Nejvyšší nedělní teploty překonaly 30 stupňů

Letní počasí, ilustrační foto
Letní počasí, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Česko zažilo v neděli první tropický den letošního roku, potvrzují to údaje z meteorologických stanic. Nejtepleji bylo v Českých Budějovicích, kde meteorologové naměřili 30,9 °C. Padl tak dokonce i místní dubnový rekord.

Tropické počasí způsobilo velmi teplé jižní až jihozápadní proudění. Nové rekordy byly zaznamenány na 159 z celkových 167 stanic, které měří alespoň třicet let. "O extremitě jevu svědčí i to, že nové hodnoty nejvyšší teploty platné pro 4. duben se budou zapisovat na všech stanicích, které měří více než 100 let (celkem 12)," uvedli meteorologové na sociální síti X.

Nejtepleji dnes bylo na stanici České Budějovice, Rožnov. Překonán tam byl i celkový dubnový rekord z 29. dubna 2012, kdy bylo 29,9 °C. Tropický den zaznamenaly ještě stanice v Praze-Komořanech (30,6 °C) a v Čáslavi (30,1 °C).

"Pro srovnání loni touhle dobou byly teploty podstatně nižší. Ty maximální denní byly většinou mezi 3 a 7 °C a vyskytovaly se sněhové vločky přechodně i v nižších polohách. O něco tepleji bylo zejména v západní polovině Čech. Díky zmenšené oblačnosti v první polovině dne zde kolegové měřili až 13 °C," zmínili meteorologové.

Podle nich se očekává, že výrazně nadprůměrně teplé počasí bude pokračovat až do úterý. "Ukončeno bude z úterý na středu studenou frontou postupující od západu přes naše území. Teploty se citelně sníží i o více než 10 °C," dodali.

Témata:  počasí ČHMÚ

Aktuálně se děje

25. května 2024 20:54

Zelenskyj před novináři zesměšnil Putina. Jeho výroky označil za nudné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil komentáře ruského prezidenta Vladimira Putina, které zpochybňují jeho legitimitu, za nudné a nezajímavé. Naopak za nelegitimního označil ruského prezidenta. Uvedl to v rozhovoru, který dnes publikoval kazachstánský server Vlasť.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy