reklama

Výstrahy kvůli zimnímu počasí byly vydány ve 37 z 50 amerických států a vztahují se na přibližně 100 milionů lidí, tedy asi třetinu populace. V částech USA podle předpovědí lze očekávat nejmrazivější počasí "za poslední generaci", nejchladnější Vánoce za posledních 40 let se očekávají například na severozápadě. Přibližně 80 procent země se bude potýkat s teplotami pod bodem mrazu, včetně míst tak daleko na jihu, jako je například Texas. Dokonce i na Floridě se očekávají nejchladnější Vánoce za 30 let.

Náhlé ochlazení začalo u severozápadního pacifického pobřeží. Bouře se nyní přesouvá dále na východ a v pátek by se mohla proměnit na "bombový cyklon".Ten vznikne ve chvíli, kdy prudce poklesne tlak v rozmezí 24 hodin a může přinést vánice, silné bouřky či vydatné srážky. Bombové cyklony se nejčastěji vyskytují na východním pobřeží USA a Kanady, kde kvůli teplému Golfskému proudu a chladné souši vznikají optimální podmínky.

Ke středečnímu večeru bylo podle informací CNN kvůli nepříznivému počasí zrušeno nejméně 1000 letů. Z toho nejvíce z letišť v Chicagu a Denveru. Vánice a mrazy o víkendu mohou také způsobit chaos na silnicích. Podle předpovědí bude Denver čelit největším mrazům dnes ráno, kdy teploty klesnou k až minus 27 stupňům Celsia. Chicago se mezitím připravuje sněhovou vánici provázenou poryvy větru o rychlosti až 50 kilometrů za hodinu.

"Měli jsme skvělý týden kolem Dne díkůvzdání s minimálním narušením (dopravy)," řekl ve středu televizi MSNBC ministr dopravy Pete Buttigieg "O Vánocích tomu tak bohužel nebude," dodal.

V některých částech USA podle Národní meteorologické služby (NWS) může koncem týdne pocitová teplota klesnout až na minus 45 stupňů Celsia. NWS ve výstraze uvedla, že takové mrazy mohou "při nedodržení opatření způsobit omrzliny za méně než pět minut a při delším vystavení takovému chladu může dojít k hypotermii a smrti".