Na jihozápadě USA je tento druh popálenin stále častější, teploty vytrvale rostou kvůli globálním změnám klimatu i stále hustější městské zástavbě.

Loni během tří letních měsíců popáleninové centrum ve Phoenixu hospitalizovalo 104 lidí popálených o sluncem rozpálené povrchy, sedm lidí na následky zranění zemřelo. V posledních letech počty takto zraněných stoupají, ve Phoenixu jich loni bylo nejvíce od roku 2000, kdy se údaj začal sledovat.

V centru péče o popáleniny Lions v Las Vegas University Medical Center jsou poranění na horké dlažbě tak běžná, že zaměstnanci nazývají letní měsíce "sezónou popálenin od chodníku", uvedl ředitel lékařů v centru. V průměru 13 procent vážných popálenin, které zde léčí, způsobila horká dlažba nebo asfalt.

Podle Syeda Saquiba, spoluautora několika lékařských studií na toto téma, jsou popáleniny o chodník tak závažné, protože lidé často kvůli přehřátí nebo nedostatku tekutin omdlí a trvá jim poměrně dlouho, než se proberou a z chodníku se dostanou. Lékaři se snaží snížit počet zraněných osvětou a popularizací tématu.