"Byla to rekordně teplá noc. Průměrná teplota za uplynulý den (za sobotu) činila 14 stupňů Celsia," uvedl polský hydrometeorologický ústav (IMGW) na twitteru s tím, že taková hodnota odpovídá spíše květnu nebo září.

Další rekord padl dnes krátce před polednem na varšavském letišti Okencie, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 18,9 stupně. "Je to nový rekord pro teplotní maximum v Polsku pro leden a rekordně vysoká teplota pro zimní období ve Varšavě," uvedl IMGW. Meteorologové připomněli, že prosinec byl měsíc extrémů: nejníže se teplota dostala v polovině měsíce v Zamości na východě země, kde bylo minus 18,6 stupně Celsia, nejvýše pak na Silvestra ve Slubicích na západě země, kde stoupla na 18,1 Celsia

Portál huffingtonpost.fr cituje francouzského meteorologa Françoise Jobarda, který na twitteru napsal, že "na Nový rok se nad velkou částí Evropy, od severní Francie po Rusko, objevují obrovské teplotní anomálie deset až 20 stupňů".

Rekordy platné pro leden zřejmě padly v prvních hodinách letošního roku také v Dánsku nebo v Nizozemsku. Ve vesničce Abed na jihodánském ostrově Lolland bylo 12,6 stupně Celsia, nejvíce od roku 2005. V obci De Bilt nedaleko nizozemského Utrechtu bylo 15,6 stupně Celsia, což je o 0,5 stupně více, než činil dosavadní lednový rekord.

Ve městě Délemont ve švýcarském kantonu Jura dnes naměřili 20,2 stupně Celsia. Dnešní teplota překonala dosavadní lednový rekord. V Lucernu 12. ledna 1993 bylo 19,4 stupně. Více než 20 stupňů bylo dnes i v lichtenštejnském hlavním městě Vaduzu, píše agentura DPA.

V Německu bylo na silvestra podle předběžných údajů nejtepleji od začátku měření. Na dvou stanicích v Bádensku-Württembersku a na dvou v Bavorsku se teplota dostala na hodnotu 20 stupňů a výše. Dnes v Bádensku-Württembersku v Ohlbachu nedaleko francouzské hranice bylo 19,4 stupně Celsia.

V Javorníku v Olomouckém kraji dnes časně ráno meteorologové naměřili 19,6 stupně Celsia, což je dosud nejvyšší lednová teplota v Česku.