Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Polsku zažili takřka tropickou noc, v poledne bylo ve Varšavě skoro 19 stupňů

Polsko, ilustrační foto
Polsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na jihu Polska dnes nad ránem naměřili teploty, které spíše než začátku ledna odpovídají létu, napsal portál onet.pl. V Glucholazech u hranic s Českem bylo 18,7 stupně Celsia. Pokud noční teplota překročí 20 stupňů, hovoří meteorologové o tropické noci. Neobvykle teplo bylo první noc nového roku také na západě Polska, ve Slubicích na hranici s Německem i v dolnoslezské Lehnici (Legnici) naměřili po 04:00 SEČ 16,9 stupně Celsia.

"Byla to rekordně teplá noc. Průměrná teplota za uplynulý den (za sobotu) činila 14 stupňů Celsia," uvedl polský hydrometeorologický ústav (IMGW) na twitteru s tím, že taková hodnota odpovídá spíše květnu nebo září.

Další rekord padl dnes krátce před polednem na varšavském letišti Okencie, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 18,9 stupně. "Je to nový rekord pro teplotní maximum v Polsku pro leden a rekordně vysoká teplota pro zimní období ve Varšavě," uvedl IMGW. Meteorologové připomněli, že prosinec byl měsíc extrémů: nejníže se teplota dostala v polovině měsíce v Zamości na východě země, kde bylo minus 18,6 stupně Celsia, nejvýše pak na Silvestra ve Slubicích na západě země, kde stoupla na 18,1 Celsia

Portál huffingtonpost.fr cituje francouzského meteorologa Françoise Jobarda, který na twitteru napsal, že "na Nový rok se nad velkou částí Evropy, od severní Francie po Rusko, objevují obrovské teplotní anomálie deset až 20 stupňů".

Rekordy platné pro leden zřejmě padly v prvních hodinách letošního roku také v Dánsku nebo v Nizozemsku. Ve vesničce Abed na jihodánském ostrově Lolland bylo 12,6 stupně Celsia, nejvíce od roku 2005. V obci De Bilt nedaleko nizozemského Utrechtu bylo 15,6 stupně Celsia, což je o 0,5 stupně více, než činil dosavadní lednový rekord.

Ve městě Délemont ve švýcarském kantonu Jura dnes naměřili 20,2 stupně Celsia. Dnešní teplota překonala dosavadní lednový rekord. V Lucernu 12. ledna 1993 bylo 19,4 stupně. Více než 20 stupňů bylo dnes i v lichtenštejnském hlavním městě Vaduzu, píše agentura DPA.

V Německu bylo na silvestra podle předběžných údajů nejtepleji od začátku měření. Na dvou stanicích v Bádensku-Württembersku a na dvou v Bavorsku se teplota dostala na hodnotu 20 stupňů a výše. Dnes v Bádensku-Württembersku v Ohlbachu nedaleko francouzské hranice bylo 19,4 stupně Celsia.

V Javorníku v Olomouckém kraji dnes časně ráno meteorologové naměřili 19,6 stupně Celsia, což je dosud nejvyšší lednová teplota v Česku.

Témata:  Polsko počasí

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 21:04

Češi pracují na zajištění další munice pro Ukrajinu, přiznal Fiala

Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na zajištění dalších 300 tisíc kusů, prozradil premiér Petr Fiala (ODS) britskému deníku Financial Times. Evropa musí podle Fialy posílit také vlastní obranu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy