reklama

Oteplení podle výhledu přijde po velmi chladném končícím týdnu. "Rozdíl mezi týdenními průměry by mohl dosáhnout kolem devíti stupňů Celsia, což je neobvykle vysoká hodnota," uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Nadprůměrné teploty budou podle výhledu také v týdnu po Velikonocích. Od 20. dubna už by se teploty měly pohybovat blízko dlouhodobým průměrům.

Srážkově by mělo být období příštích čtyř týdnů průměrné. "První týden bude velmi suchý a srážky očekáváme až v závěru týdne. Následně očekáváme přibývání srážek," uvedl ČHMÚ. V závěru dubna a na začátku května výhled předpokládá nadprůměrné množství deště.

Průměrný úhrn srážek pro následující čtyři týdny je 41 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1951 zatím nejvíce napršelo v roce 1965, kdy meteorologové naměřili 82 litrů na metr čtvereční. Nejméně srážek spadlo před 13 lety s úhrnem 11 milimetrů.

Dlouhodobá průměrná teplota pro období od 6. dubna do 3. května je 9,6 stupně Celsia. Nejtepleji bylo před dvěma lety, kdy průměr činil 15 stupňů Celsia. Zatím nejnižší průměr 5,7 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1982.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro daná období.

Předpověď na pondělí (00-24):
Jasno. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C, při slabším větru na západě a severovýchodě kolem 2 °C a ojediněle přízemní mrazíky. Nejvyšší denní teploty 15 až 19 °C, v Čechách místy až 21 °C. Mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 6 m/s, ve východní polovině území a na severu Čech postupně většinou čerstvý vítr 5 až 10 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h), na horách na severu kolem 25 m/s (90 km/h), bude večer slábnout.

Předpověď na úterý (00-24):
Jasno, později na severozápadě až polojasno. Nejnižší noční teploty 7 až 3 °C, při slabším větru až 0 °C a ojediněle přízemní mrazíky. Nejvyšší denní teploty 17 až 21 °C. Mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s, na Českomoravské vrchovině zpočátku místy s nárazy kolem 15 m/s, bude k večeru slábnout. Na západě převážně jen slabý proměnlivý nebo severovýchodní vítr do 4 m/s.

Předpověď na středu (00-24):
Jasno, na severozápadě a severu až polojasno. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C, místy přízemní mrazíky. Nejvyšší denní teploty 17 až 21 °C. V noci a ráno slabý, přes den mírný východní až jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s.

Předpověď na čtvrtek (00-24):
Jasno nebo skoro jasno. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C, místy přízemní mrazíky. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s.

Vyhlídka počasí od pátku do neděle:
Jasno až polojasno, koncem období přibývání oblačnosti a místy přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C, postupně 8 až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 18 až 23 °C.

reklama