reklama

Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí v severozápadní polovině Čech od nedělních 12:00 do 19:00. Pro ostatní oblasti vydali meteorologové varování s nízkým stupněm nebezpečí, pouze na Vysočině neplatí žádná výstraha.

Tropické teploty jsou vysokou zátěží pro lidský organismus, hrozí přehřátí a dehydratace. Lidé by proto měli dodržovat pitný režim, pít hlavně neslazené nealkoholické nápoje v kombinaci s minerálními vodami. Meteorologové doporučují omezit odpoledne zátěž a nenechávat děti a zvířata na přímém slunci, zvlášť v zaparkovaných autech. V horku podle ČHMÚ hrozí také nebezpečí vybočení a lomů kolejnic.

Bouřky hrozí v pondělí od 12:00 v celém Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji, v Praze a v částech Středočeského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. "Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky," uvedli meteorologové.

Horké počasí přišlo do Česka s koncem týdne, na jeho začátku bylo přitom chladno. Ještě v úterý se teploty stěží dostaly ke 20 stupňům.

reklama