reklama

Distribuční společnosti hlásí desetitisíce odběrných míst bez elektřiny, přičemž poruchy jsou rozprostřeny zejména v Jihočeském, Jihomoravském, Zlínském kraji a na Vysočině. Problémy s elektřinou postihují také sever Čech, kde je bez proudu kolem 13 000 domácností. Nejvíce postižené obce se nacházejí v Krušných horách, Úštěku a Českolipsku.

Nepříznivé podmínky ovlivňují i dopravu na silnicích, kde jsou některé úseky nesjízdné, zejména v horských a vysočinských oblastech. Silničáři hlásí tvorbu závějí a problémy s udržením průjezdnosti. Stejně tak jsou postiženy železniční trasy, kde ráno spadlý strom přerušil provoz na trati mezi Martinicemi v Krkonoších a Roztokami u Jilemnice.

V důsledku deště a tání sněhu stoupají hladiny některých řek a potoků. První povodňový stupeň platí kolem 09:30 na 12 měřicích stanicích, především na Labi, Orlici, Cidlině a Bílině. Druhý stupeň, kdy voda vylévá z koryta, byl dosažen na Ohři u vodní nádrže Skalka.

Meteorologové varují před nadcházejícími extrémními povětrnostními jevy, včetně silného větru na jihu a západě Čech. Krušné hory, Krkonoše a Vysočina jsou v očekávání dalšího sněžení do nedělního rána.

Regionální hasiči a záchranné složky mají plné ruce práce s likvidací následků extrémních povětrnostních podmínek, včetně odstraňování popadaných stromů a zajištění průjezdnosti. Situace vyžaduje opatření od místních samospráv a regionálních vlád, které se snaží minimalizovat dopady nepříznivého počasí na občany a infrastrukturu.