Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zimní počasí udeřilo. Přes noc bude mrznout a sněžit, vyplývá z výstrah

Zima, ilustrační fotografie.
Zima, ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

V Česku už od pátku vydatně sněží a místy budou vločky padat ještě i v neděli. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu vydal výstrahu platnou pro oblast Beskyd, kde může zejména v noci na neděli napadnout až 15 centimetrů sněhu. 

V Čechách by mělo přestat sněžit během sobotního večera, varování je platné do 18. hodiny. Ve 23:00 ale vstoupí v platnost výstraha před novou sněhovou pokrývkou pro Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov a Třinec v Moravskoslezském kraji, kde může do nedělního dopoledne napadnout 5 až 15 centimetrů sněhu.

Lidé by měli počítat s komplikacemi při chůzi, v dopravě či zásobování. Může docházet ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice. 

O půlnoci ze soboty na neděli pak začne platit také výstraha před mrazem ve vegetačním období. "Očekává se mráz, který může poškodit vegetaci, zejména zeleninu, vinnou révu a ovocné stromy," uvedli meteorologové. Teploty klesnou pod nulu na celém území ČR s výjimkou Jihomoravského a Zlínského kraje.

U stromů lze použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik či orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot, nebo dýmování, respektive zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti dřevin. Zeleninu a nízké rostliny je možné zakrýt světlou netkanou textilií, která může být ponechána i více dní až do odeznění ranních mrazů.

Témata:  počasí zima ČHMÚ

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy