Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zimní počasí udeřilo tam, kde s ním nepočítali. Je to poprvé v historii

Zima, ilustrační fotografie.
Zima, ilustrační fotografie.
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

V Česku zatím na nástup zimy čekáme, ostatně v listopadu je stále ještě podzim. Tuzemští meteorologové ale nesledují pouze počasí ve své domovině. Mohli tak upozornit na to, že zima nečekaně dorazila i do jednoho exotického koutu světa. 

"Než dorazí zimní počasí se sněžením i do střední Evropy, můžete se podívat na zajímavé obrázky zasněžených oblastí v Saudské Arábii. V této lokalitě byl sníh místními zaznamenán vůbec poprvé," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X, kde také zveřejnil doprovodné fotky.

V Česku zatím stále převládá inverzní počasí. Po víkendu má ale přibývat frontální oblačnosti, která přinese srážky. Ty mohou být především v nejvyšších horských polohách sněhové.

Ústav na sociální síti X uvedl, že také během dnešního dne bude pokračovat inverzní počasí. "Místy bude skoro jasno až polojasno, ovšem hlavně v Čechách bude zpočátku zataženo nízkou oblačností, která se během odpoledne a večera s výjimkou západu a severozápadu většinou rozpustí," napsal.

Nadcházející víkend přinese převážně slunečné počasí. Ráno a dopoledne se musí ojediněle počítat s inverzní oblačností. "Ranní teploty se budou pohybovat převážně nad nulou, jen při celonočním vyjasnění a utišení větru mohou klesat až k -2 °C. Přes den teploty vystoupí většinou kolem 10 °C," popsali meteorologové.

Ti také poskytli výhled pro následující týden. "Začátkem příštího týdne začne přibývat frontální oblačnost a přidají se i dešťové, postupně na horách sněhové srážky. Teploty, hlavně denní, budou jen mírně klesat," dodali. 

Témata:  počasí zima Saúdská Arábie

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy