Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zimní počasí v Česku: Od dopoledne sněží, ústav aktualizoval výstrahy

Zimní počasí v Česku, ilustrační fotografie.
Zimní počasí v Česku, ilustrační fotografie.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Do českých hor i nížin se vrátila zima, ve vyšších polohách už od dopoledne sněží. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pátek upřesnil výstrahu před novou sněhovou pokrývkou a mrazem ve vegetačním období. 

Meteorologové zmínili, že dnes a zítra bude přes Německo a Polsko postupovat tlaková níže, která do Česka přinese sněžení. Zejména na horách v polohách nad 800 metrů nad mořem napadne v celkovém úhrnu 15 až 40 centimetrů sněhu. 

"Sněžit začalo v pátek v dopoledních hodinách, intenzita bude stoupat během odpoledne a večera. Nejvíce sněhu, v maximu až 25 cm, napadne od pátku do sobotního rána na jihozápadním návětří Šumavy a hor na severu území," uvedl ústav na síti X.

"Během sobotního dopoledne přejde sněžení do sněhových přeháněk, které budou v horských oblastech intenzivnější. Především na severním návětří pohraničních hor napadne dalších 5 až 15 cm (na hřebenech Krkonoš v maximu až 20 cm) nového prachového sněhu," dodali meteorologové s tím, že přeháňky budou slábnout v sobotu večer a v noci na neděli.

Od neděle do úterý nebo středy má zároveň nastat déletrvající období s průměrnými nočními a ranními teploty, které budou klesat až k -5 °C na většině území, vyjma jihovýchodní Moravy. "Mrazy jsou rizikové a mohou poškodit především ovocné stromy, vinnou révu a vzešlou zeleninu. V průběhu druhé poloviny příštího týdne bude síla mrazů klesat a riziko poškození tak pozvolna pomine," dodali meteorologové.

Témata:  počasí zima ČHMÚ

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy