Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zimní počasí v Evropě podle modelů: Kdy dorazí sněhová nadílka do Česka?

Lidé ve sněhové vánici, ilustrační fotografie.
Lidé ve sněhové vánici, ilustrační fotografie.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Zima se blíží každým dnem, což nepochybně těší zejména milovníky lyžování. Ideální podmínky pro jejich milovanou činnost nastanou, pokud v následujících měsících spadne dost sněhu. Na největší sněhovou nadílku se ale zřejmě bude čekat až do února.

Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v listopadu ještě zima nenastane. Období do 1. prosince má být teplotně normální a srážkově průměrné či lehce podprůměrné. Noční teploty se mají většinou pohybovat kolem nuly, denní budou zůstávat převážně pod 10 °C. Více srážek, než je obvyklé, přinese až závěr měsíce. 

Na třeskutou zimu v Evropě to nevypadá ani podle webu Severe Weather Europe, který se odvolává na model ECMWF. Podle sezónní předpovědi spadne na většině starého kontinentu menší než průměrné množství sněhu. Pouze ve Skandinávii by vlivem tlakových níží a proudění vzduchu mohly být přívaly větší.  

Zmíněný server nicméně zmínil, že v říjnovém výhledu oproti tomu zářijovému přibylo sněhu v odhadech pro střední a západní Evropu, tedy i pro Česko. 

V prosinci slibuje předpověď méně sněhu oproti normálu na většině kontinentu. Výjimkou bude severní Skandinávie. Lednová predikce je velmi podobná, v centrální a severozápadní Evropě může napadnout ještě méně sněhu než v závěru letošního roku. 

Česko by se největší sněhové nadílky mělo dočkat v únoru, i když pro kontinent jako celek je předpovídáno podprůměrné množství sněhových srážek. Pro některé oblasti ve střední Evropě se však počítá s nárůstem sněhové pokrývky.

Témata:  počasí zima ČHMÚ

Související

Aktuálně se děje

9. února 2026 19:54

Epsteinova společnice Maxwellová odmítla vypovídat. Promluví, pokud ji Trump dá milost

Ghislaine Maxwellová, odsouzená společnice sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina, v pondělí odmítla vypovídat před dozorčím výborem americké Sněmovny reprezentantů. Maxwellová se k výslechu připojila virtuálně z texaského vězení, kde si odpykává dvacetiletý trest za obchodování s lidmi. Navzdory očekávání zákonodárců však využila pátého dodatku americké ústavy, který jí dává právo nevypovídat, aby se vyhnula sebeobvinění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy