Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Největší mýty o kouření aneb způsobuje nikotin opravdu rakovinu?

O cigaretách panuje mnoho mýtů
O cigaretách panuje mnoho mýtů
Foto: Pixabay

Mezi kuřáky i nekuřáky panuje řada mýtů týkajících se právě cigaret. Zatímco někteří tvrdí, že nikotin způsobuje rakovinu, podle dalších nejsou cigarety tělu ničím prospěšné. Realita je ovšem místy úplně jiná.

Podle vědců z Minnesotské univerzity má většina kuřáků mylné představy o tom, která část cigarety je rakovinotvorná. 65 procent dotázaných kuřáků uvedlo, že za původce rakoviny plic považují nikotin. Žádný průzkum ale zatím neprokázal, že nikotin by mohl mít karcinogenní vlastnosti.

Olejovitá přírodní látka je pouze jednou z několika tisíců složek tabáku, a prakticky neškodnou. Zvýšené riziko rakoviny představuje způsob, jakým nikotin přijímáme do těla, tedy spalování tabáku. Při hoření cigarety totiž pronikají do plic kuřáka jedovaté zplodiny, z nichž je více než šedesát prokazatelně rakovinotvorných.

Další mýtus se týká žlutého zbarvení některých částí těla kuřáků. Nejčastěji se jedná o místa, která přichází do kontaktu s cigaretou, tedy prsty, nehty a zuby. Původ zbarvení se připisuje opět nikotinu, ve skutečnosti za něj ale může dehet.

Nikotin má pro tělo naopak prospěšné vlastnosti, o kterých se ale nemluví. Odborníci se obávají, že by poukazování na jeho prospěšnost mohlo vést k nárůstu kuřáků. Nikotin přitom prokazatelně pomáhá při prevenci Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, při léčbě deprese a úzkostí, ale i v podpoře paměti a soustředění, kde je dokonce účinnější než kofein. Navíc také uklidňuje, příznivě působí na peristaltiku střev a zlepšuje trávení. 

Tabákové společnosti se proto nechystají v budoucnu od nikotinu upustit. Naopak, investují nemalé finanční prostředky s cílem vyvinout novou generaci bezdýmných a bezpečnějších tabákových produktů. Snaží se vymyslet způsob, jak u kuřáků zachovat přísun nikotinu, aniž by riskovali dlouhodobé následky inhalováním cigaretového kouře. 

Témata:  kouření cigarety

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.