Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Špatná zpráva pro nemocné: Více než polovina léků vůbec nemusí fungovat

Léky, ilustrační foto
Léky, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Výzkum publikovaný v magazínu The British Medical Journal uvádí, že 39 z 68 nových léčivých přípravků bylo schváleno bez jakýchkoli podpůrných důkazů o tom, že u pacientů zvyšují šanci přežití nebo zlepšují kvalitu života. Ze studie cituje server The Independent.

Velké množství léků proti rakovině vstoupilo na evropský trh „bez důkazů jejich přínosu pro přežití nebo kvalitu života", tvrdí vědci. Všechny nové léčivé přípravky proti rakovině přitom schválila a pustila do prodeje Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

Ale nová studie, publikovaná v The British Medical Journal (BMJ), zjistila, že u 57% (tedy 39 z 68) léků proti rakovině schválené EMA v letech 2009 až 2013, neexistuje žádný důkaz o tom, že mají nějaký přínos.

Po průměrném pětiletém sledování pouze polovina ukázala, že přispívá k přežití nebo zvýšení kvality života pacientů oproti stávající léčbě nebo placebu.

U dalších 33 (49%) léků podle názoru autorů z King's College London a London School of Economics and Political Science (LSE) zůstává nejistota nad tím, zda léky prodlužují nebo zlepšují kvalitu života“. A z 23 léků, které mají přínos pro přežití, byl jen u 11 zjištěn „klinicky významný prospěch“, uvádí studie.

Na základě těchto zjištění vyzvali výzkumní pracovníci agenturu EMA, aby zlepšila práci při registraci nových léčiv proti rakovině. Autor studie Huseyin Naci uvádí: „Je pozoruhodné, že na evropský trh vstupuje tolik rakovinových léčivých přípravků bez jasných údajů o výsledcích, které jsou důležité pro pacienty a jejich lékaře – tedy o důkazech o delšín přežití a lepší kvalitě života“.

Vedoucí autorka, doktorka Courtney Davisová pak dodala: „Hodnotili jsme důkazovou základnu pro všechny nové léky, které vstoupily na trh během pětiletého období a zjistili jsme, že většina přišla na trh bez jasných důkazů, že zlepšují přežití pacienta nebo kvalitu jeho života.“

„Organizace EMA neměla dostatek času správně analyzovat výsledky studie BMJ. Proto to nemůžeme komentovat. Co můžeme říci je, že EMA projednala širokou škálu důkazů o rakovinových lécích a vítá další debatu o tomto tématu,“ uvedl mluvčí agentury.

Témata:  rakovina léky vědci

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.