Vědci po dlouhém zkoumání potvrdili, že fragmenty meteoritu nazvaného Almahata Sitta nalezeného v roce 2008 v Sudánu je zbytek planety, který se do sluneční soustavy uvolnil krátce před jejím úplným zformováním. O fascinujícím objevu referuje The Indepedent.
Meteorit by měl pocházet z protoplanety. Ty se pohybovaly naší solární soustavou ještě předtím, než se ustálily oběžné dráhy současných planet. Současné planety vznikaly tak, že se protoplanety srážely a slučovaly a vytvářely tak současná tělesa.
Podle některých teorii je pozemský Měsíc vlastně takovou protoplanetou. Některé protoplanety se úplně rozpadly a vznikly z nich pásy meteoritů. Podle jiných expertů mnohé protoplanety zmizely v mezihvězdném prostoru. Teprve díky zkoumanému meteoritu se vědci o nich dozvídají další podrobnosti.
To, že súdánský meteorit pochází právě z protoplanety, dokazují diamanty. Ty totiž vznikají pod vysokým tlakem a druh diamantu, který byl v meteoritu nalezen, vzniká pouze při vysokých tlacích a teplotách, které jsou možné jen při formování kosmických objektů velikosti planet.
Podle profesora Philippa Gilleta z univerzity v Lausanne, je tento objev naprosto unikátní: „Protoplanety byly stavebními kameny. Dosud jsme po nich neměly žádné pozůstatky. Tento objev potvrzuje všechny naše teorie.“
Podle vědců diamanty v meteoritu vznikly v prvních 10 milionech let naší sluneční soustavy pod obrovským tlakem 20 gigagapascalů. Stáří se pak odhaduje minimálně na miliardu let. Již objev meteoritu byl v roce 2008 unikátní. Poprvé se jej totiž vědcům podařilo zaměřit ještě před vstupem do atmosféry.
Původně se předpokládalo, že se meteorit úplně rozpadl. Díky práci skupiny vědců z chartúmské univerzity se podařilo v Núbijské poušti místo dopadu lokalizovat a zachránit 5 kilogramů vzorku. Ty teprve nyní vydaly svoje tajemství o vzniku naší sluneční soustavy.
Související
1. prosince 2020 8:19
14. ledna 2020 15:14
19. března 2019 8:43
28. prosince 2017 16:20
18. listopadu 2017 20:12
12. srpna 2017 12:46