Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Radiace, vakuum, teplo i mráz. Tento tvor přežije vše

Želvuška
Želvuška
Foto: YouTube

Ani nejsilnější tvorové na zemi nedokáží žít bez slunce. Existuje však na planetě tvor, který vydrží 30 let bez vody a potravy, radiaci silnější než z atomové bomby, vakuum, teplo i mráz. Seznamte se s želvuškou.

„Želvušky jsou extrémně odolní živočichové," říká Thomas Boothby, specialista z University of North Carolina. "Vědci se stále snaží zjistit, jak dokáží přežít tyto extrémy."

I kdyby se všechny oceány na Zemi vypařily a úplně zničily život na planetě, Boothby tvrdí, že želvušky by v naprostém klidu přežily vysoké teploty. Ostatní druhy žijící v moři by pravděpodobně zemřely dříve, než by se voda začala vařit.

Pokud se naše Slunce stane zhruba za šest miliard let červeným obrem i to budou podle vědců schopny přežít. Teprve až naši planetu Slunce pohltí, bude to znamenat u jejich konec, tvrdí časopis  Scientific Reports.

Vesmírné události, jako jsou střety asteroidů s planetou nebo výbuch supernovy, byly příčinou minulých hromadných vymírání na Zemi. Podobné katastrofy by mohly snadno vymazat i lidstvo.  „Patříme k citlivým druhům a drobné změny v životním prostředí nás dramaticky ovlivňují,“ říká spoluautor studie Rafael Alves Batista z Oxfordské univerzity.

Blízko naší planetě jsou  Jupiterůvy měsíc Europa a Saturnův měsíc Enceladus. Ty mají pravděpodobně podpovrchové oceány vyhřívané sopečnou činností. Pokud je na nich život, mohl by se podobat právě želvuškám. I proto vědce tolik zajímají.

Pokud by planetu zasáhla velká katastrofa, mohly by právě želvušky obnovit život na planetě. Jejich schopnost přežití je naprosto fascinující. Předpokládá se, že pokud by na planetu dopadl asteroid jako před 66 miliony léty, vyhubilo by to 75% všech druhů.

Vznikla by planetární zima. Protože však osminohé želvušky žijí u kráterů podmořských vulkánů, nijak by se jich to nedotklo. Dokonce, i pokud by zamrzly v ledu, po rozmražení by oživly.

Želvušky by přežily i jiné katastrofy, které by mohly zemi zasáhnout nebo již zasáhly. Výbuch supernovy a vypaření oceánu? Masivní erupce gama záření?  Nepravděpodobné, ale i kdyby želvušky to přežijí!  Vědci tvrdí, že pouze úplné spálení planety Země Sluncem povede k úplnému vyhynutí života na Zemi, a to včetně želvušek.

„Zdá se, že život, je těžké úplně zničit," říká další expert z Oxfordu David Sloan. "Obrovské množství druhů může zaniknout, ale život jako celek bude pokračovat." A to je povzbudivá zpráva pro vědce hledající známky života mimo naší planetární soustavu.

„Želvušky jsou tak nezničitelné tady na Zemi," říká Alves Batista, "ale je možné, že existují další podobné odolné druhy jinde ve vesmíru."

Témata:  Želvuška zajímavosti

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.