Banány prodávané v obchodech jsou ohroženy houbovou infekcí, která by mohla vést k jejich vyhynutí. Nová studie však přináší naději, že tento katastrofický scénář lze oddálit nebo dokonce zcela odvrátit, uvedl server Live Science.
"Banány, které dnes konzumujeme, nejsou stejné jako ty, které jedli naši prarodiče. Odrůda Gros Michel je prakticky vyhynulá, protože v 50. letech podlehla první vlně fusariového vadnutí banánů," vysvětluje Li-Jun Ma, profesorka biochemie a molekulární biologie na University of Massachusetts Amherst.
V současnosti je nejoblíbenější komerční odrůdou banánů Cavendish, která je rezistentní vůči nákaze, jež v minulosti téměř zničila odrůdu Gros Michel. Banány Cavendish prosperovaly přibližně 40 let na monokulturních plantážích po celém světě.
Nicméně v 90. letech se znovu objevila panamská nemoc, způsobená houbou Fusarium oxysporum f.sp. cubense (FOC), konkrétně jejím kmenem TR4, který se rychle rozšířil po plantážích v jihovýchodní Asii, Africe a střední Americe.
"Během posledních deseti let jsme se věnovali výzkumu nové epidemie vadnutí banánů. Nyní víme, že patogen TR4, který ničí odrůdu Cavendish, nevznikl z patogenu, který v minulosti zničil odrůdu Gros Michel. Genom TR4 obsahuje doplňkové geny spojené s produkcí oxidu dusnatého, který hraje klíčovou roli ve virulenci TR4," uvádí Ma.
Mezinárodní tým vědců z USA, Číny a Jihoafrické republiky publikoval své výsledky v odborném časopise Nature Microbiology.
Studie popisuje, jak vědci sekvenovali a porovnali 36 různých kmenů FOC z celého světa, včetně těch, které v minulosti napadaly banány odrůdy Gros Michel. S pomocí Institutu aplikovaných biologických věd na UMass Amherst zjistili, že kmen TR4 využívá při napadání hostitele geny, které produkují oxid dusnatý.
I když zatím není zcela jasná souvislost těchto genů s šířením současné panamské choroby, vědci zjistili, že odstranění dvou genů zodpovědných za produkci oxidu dusnatého výrazně snížilo virulenci kmene TR4. Toto zjištění by mohlo být klíčem ke zpomalení nebo úplnému zastavení šíření panamské choroby.
Profesorka Ma však varuje, že největším problémem zůstává pěstování monokultur. "Pokud komerční plodina postrádá genetickou diverzitu, stává se snadným cílem pro patogeny. Při příštím nákupu banánů zkuste zvolit jiné odrůdy, které jsou dostupné ve specializovaných prodejnách," doporučuje.
Témata: banánovník, ovoce
Související
15. dubna 2020 15:12
12. prosince 2018 22:45
6. prosince 2017 9:05
29. listopadu 2017 13:07
27. března 2017 8:35
17. srpna 2016 8:03