Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bude Praha mít Gottovo náměstí? Významný politik se vyjádřil

Karel Gott
Karel Gott
Foto: Korzo

Náměstíčko v blízkosti vily, kde dlouhá léta žil Karel Gott, by se mohlo jmenovat po slavném zpěvákovi. Návrh vdovy Ivany Gottové podařili radní z Městské části Praha 5. To ale nestačí. Definitivně rozhodnou lidé na magistrátu. A jeden z nich už prozradil svůj pohled na věc. 

Městská část přiznala, že jde o nápad vdovy Ivany Gottové, který souvisí s projektem Villy Gott. Jak známo, v domě vzniká muzeum věnované slavnému zpěvákovi. S novým jménem už podle autorů projektu předběžně souhlasila místopisná komise pražského magistrátu, která předkládá návrh na pojmenování radním metropole.

Nové pojmenování veřejného prostranství je v souladu s historickým, jazykovým a místním kontextem a má symbolický a pietní význam. Nemělo by narušit stávající místopis, neboť názvy ulic U Mrázovky, U Blaženky a Nad Bertramkou zůstanou zachovány.

"Podpořili jsme tento návrh a podnět byl s tímto vyjádřením postoupen k projednání Místopisné komisi Rady hl. m. Prahy," uvedl starosta Prahy 5 Lukáš Herold (ODS), podle něhož byl Karel Gott nejen skvělým zpěvákem, ale i mimořádnou osobností, jež zanechala výraznou stopu v kulturním životě celé země.

"Karel Gott patří k nejvýznamnějším osobnostem kulturní historie naší země, a navíc byl více než čtyřicet let spjat s naší městskou částí. Proto považuji za naprosto přirozené, že chceme jeho památku důstojně uchovat. Pojmenování náměstíčka, které leží nedaleko jeho bydliště, vnímám jako citlivý a smysluplný krok," dodal Herold. 

Součástí záměru je i úvaha o budoucím architektonickém řešení místa ve spolupráci s investorem projektu Villa Gott, tak aby přispělo ke kultivaci veřejného prostranství.

Co se týká pojmenovaní náměstíčka, poslední slovo bude mít městská rada. Například radní a bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) již odhalil, že zvedne ruku a bude pro. "Věřím, že kolegové ze Spolu návrh podpoří také. Karel Gott je významná osobnost a určitě je správné, že po něm prostranství bude pojmenované," sdělil pro stanici CNN Prima News. 

Témata:  Karel Gott Ivana Gottová Praha

Související

Aktuálně se děje

9:03

Kolosální úlovek Jakuba Vágnera. Nikdo to neopakujte, vyzývá rybáře

Jakub Vágner znovu jen potvrdil pověst nejslavnějšího českého rybáře. Na vranovské přehradě na jižní Moravě se mu totiž na konci července podařil kolosální úlovek, o kterém informoval na sociální síti. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy