Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi milují kávu. Podle průzkumu ale čaj vede

Pijte kávu, ale moc to s ní nepřežeňte, radí odborníci
Pijte kávu, ale moc to s ní nepřežeňte, radí odborníci
Foto: Pixabay

V Česku si kávu dopřává 84 procent lidí. Průzkum agentury STEM/MARK mezi respondenty ve věku 18 až 64 let ukázal, že pětina z nich si pravidelně dopřává dva a více šálků kávy denně. 

Zhruba stejný podíl dotázaných pije tento nápoj spíše příležitostně. Čaj je mezi Čechy ještě o něco oblíbenější, pije ho 90 procent lidí, zatímco alkoholické nápoje podle svého vyjádření konzumuje 68 procent obyvatel.

Polovina příznivců kávy má s pitím či s přípravou spojený nějaký rituál, nejčastěji je to ranní káva na probuzení. Lidé pijí kávu hlavně doma, na návštěvě nebo v práci. Víc než polovina oslovených si ji dá také v kavárně či cukrárně.

V kavárně nebo cukrárně si ji častěji dávají ženy, lidé s vysokoškolským vzděláním a s vyšším příjmem domácnosti. Obvykle v nich jejich návštěvníci vypijí jeden až čtyři šálky za měsíc.

Šedesát procent konzumentů kávy preferuje vyrovnanou chuť hořkosti a kyselosti, třetina se přiklání k hořké a dvě procenta dávají přednost kyselé chuti kávy. 

Témata:  káva Češi

Aktuálně se děje

25. května 2024 21:53

Zastavení invaze do Rafahu posílí Hamás, tvrdí Británie

Britská vláda zkritizovala rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Podle Londýna toto rozhodnutí posílí palestinské hnutí Hamás, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

MS v hokeji

Švédové získali na MS v hokeji po boji s Kanadou bronz

Nedělním programem vrcholí 87. mistrovství světa v ledním hokeji konající se v České republice. Před tím než večer od 20:20 k očekávanému finále nastoupí Češi se Švýcarskem, tak se o odpolední duel o bronz postarali poražení semifinalisté Švédsko a Kanada. Nakonec bronz putuje na sever Evropy poté, co dokázali žlutomodří zdolat Kanadu 4:2.