reklama

Příčinou cukrovky v tak raném věku je podle Škrhy kromě genetické zátěže špatný životní styl, obezita a nedostatek pohybu. Kromě užívání léků musí pacienti také dodržovat dietu, lékař doporučuje ujít alespoň tři kilometry denně, pokud jim to zdravotní stav dovolí.

"Postupnému zhoršování stavu pacientů s cukrovkou se bohužel nevyhneme, protože se jedná o trvale se horšící onemocnění. U pacientů, kterým zvládneme nasadit moderní léky včas, dokážeme oddálit možné komplikace o deset i více let," uvedla lékařka diabetologického centra Městské nemocnice Ostrava Jitka Homolková.

Podle statistik se 12 procent pacientů začne časem potýkat s poruchami ledvin. Cukrovka je proto nejčastější příčinou dialýzy, tedy strojového čištění krve nahrazující jejich činnost. Zhruba stejné procento nemocných čeká porucha zraku a diabetes je také nejčastější příčinou slepoty ve vyspělých zemích. U asi 1,3 procenta pacientů si nemoc vynutí amputaci nohy.

Cukrovka druhého typu se projevuje nedostatečnou citlivostí tkání k účinkům inzulinu, který produkuje slinivka. Cukr, který má inzulin v krvi likvidovat, v ní zůstává a koluje organismem, kde poškozuje stěny cév, vede k jejich ucpávání a špatnému prokrvení tkání. Kromě poruch zraku a ledvin tak může vést k mozkové mrtvici, infarktu nebo poškození nervů. Problémy jsou podle lékařů většinou nevratné.

Na léčbu cukrovky jde asi deset až 15 procent částky vynaložené z českého veřejného zdravotního pojištění na léčení pacientů. Letos bylo na péči k dispozici asi 320 miliard korun, cukrovka tak spotřebovala zhruba 32 až 48 miliard korun.

Loading...

1 komentář (Poslední 02.01. 10:32) Napište svůj názor

reklama