Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Strašák jménem cukrovka. Kolik bude do roku 2030 v Česku nemocných?

Cukrovka, ilustrační fotografie
Cukrovka, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Počet pacientů s cukrovkou v Česku, který mezi roky 2017 a 2018 přesáhl hranici jednoho milionu, stoupne do roku 2030 na zhruba 1,3 milionu. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Výrazně vzrostou podle asociace i náklady na léčbu diabetiků. Zatímco v roce 2018 činily 53 miliard korun, v roce 2030 budou podle odhadů ještě o deset miliard vyšší.

Podle studie AIFP, která sdružuje 34 firem v ČR vyvíjejících a uvádějících na trh nové léky, může modernější léčba navzdory vyšší ceně snížit náklady na léčbu.

Podle asociací zadané studie Inovace pro život, mapující přínosy nových léčiv a terapií, může stát ušetřit moderní léčbou na invalidních důchodech diabetiků. Při 1,3 milionu nemocných v roce 2030 by mohla úspora podle AIFP činit zhruba 40 milionů korun ročně. Mezi roky 2010 a 2018 asociace vypočítala úspory na invalidních důchodech pro diabetiky druhého typu na téměř 172 milionů. Léčba je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, případné invalidní důchody pak stejně jako starobní zase z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí.

Studie podle asociace ukázala, že pacienti s cukrovkou druhého typu se s moderní léčbou dožívají srovnatelného věku jako zbytek populace. Za šest let od roku 2012 stoupla očekávaná doba dožití u padesátiletých diabetiků o 2,8 roku a u sedmdesátníků o 1,8 roku. Dobře léčení diabetici pak zůstávají déle ekonomicky aktivní, méně a kratší dobu pobývají v nemocnicích a méně čerpají právě invalidní důchody. V roce 2010 bylo hospitalizováno přes 21.000 diabetiků, kdežto o osm let později jen zhruba 14.500. Většina je nyní navíc v nemocnici kratší dobu než týden.

"Přestože bude počet pacientů s diabetem dlouhodobě růst, díky inovativní léčbě bude tempo nárůstu výdajů na invalidní důchody výrazně pomalejší. V roce 2030 by díky inovativním lékům mohl stát ušetřit až 40 milionů korun za rok na vyplacených invalidních důchodech diabetiků," uvedl výkonný ředitel asociace Jakub Dvořáček.

Až polovina lidí s vysokou hladinou cukru podle Mezinárodní asociace pro diabetes o své nemoci zatím neví. Čím později se nemoc objeví, tím náročnější je i léčba. Nemoc není vyléčitelná, dá se jenom stabilizovat a zpomalit její průběh. U lehčích ranějších fází nemoci stačí úprava životního stylu, později jsou už nutné léky nebo každodenní píchání inzulinu, který tělu chybí. Nemoc může poškodit zejména játra a oči nebo vést k amputacím končetin.

Témata:  cukrovka nemoc Česká republika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.