Dvě dějství bude mít za dva týdny poslední rozloučení s hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel ve středu ve věku 85 let. Po prvním dějství v budově Národního divadla, kde zesnulý dlouhá léta hrál, bude následovat zádušní mše.
Hercův syn David Švehlík, který se vydal ve stopách slavného otce, prozradil webu iDnes.cz, že po rozloučení v Národním divadle bude od 13:30 následovat zádušní mše v kostele Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze.
"Poslední rozloučení s panem Aloisem Švehlíkem proběhne 16. dubna od 11:00 v Národním divadle. Veřejnost bude mít možnost vstoupit do divadla od 10:30 a položit květiny na jeviště," uvedlo Národní divadlo na webových stránkách. Obřad bude možné sledovat i na obrazovkách.
Švehlík začínal s herectvím v roce 1962 v klatovském divadle, které bylo záhy zrušeno. Poté vystřídal angažmá v Mostě, Olomouci či Liberci, než v roce 1974 na čtrnáct let zakotvil v Městských divadlech pražských. V roce 1988 se stal členem činohry Národního divadla. Před čtyřmi lety získal cenu Thalie za celoživotní mistrovství. Loni pak byl u příležitosti 85. narozenin uveden do Síně slávy Národního divadla.
"Zemřel oblíbený kamarád, herec s poctivou a velkou kariérou, představitel silných a mužných postav s citlivou a překvapivě proměnlivou duší, dlouholetý vynikající pedagog na DAMU," uvedl generální ředitel první scény Jan Burian na webu divadla.
Pardubický rodák se od 70. let objevoval také před kamerou, ještě častěji pak od 90. let. Díky charakteristickému chrapláku se prosadil i v dabingu. V českém znění mluvili jeho hlasem Charles Bronson, Anthony Hopkins, Robert De Niro, Burt Lancaster nebo Jack Nicholson. Od roku 2014 mu náležela Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Známý herec také dlouhá léta učil mladší kolegy na DAMU.
Švehlík byl od roku 1967 ženatý s ekonomkou Florentinou. Pár měl tři děti. Nejznámější z nich je syn David, který se vydal v otcových stopách a stal se hercem.
Témata: David Švehlík, Alois Švehlík