reklama

Do svého londýnského úřadu se britský premiér po rekonvalescenci vrátil až o víkendu a ráno se v médiích množily otázky ohledně toho, zda se odpoledne zúčastní pravidelných interpelací v dolní komoře parlamentu. Příčina nejasností se zakrátko ukázala.

"Předseda vlády a paní Symondsová s velkou radostí oznamují narození zdravého chlapečka," citoval web BBC z prohlášení mluvčí. O těhotenství 32leté Symondsové pár oficiálně informoval na konci února, přičemž narození potomka se čekalo na začátku léta. Zároveň bylo tehdy oznámeno, že 55letý premiér a jeho partnerka se zasnoubili.

Symondsová se stane Johnsonovou třetí manželkou, datum svatby nicméně zatím ohlášeno nebylo. Z druhého manželství s Marinou Wheelerovou má britský premiér čtyři děti, všechny jsou již dospělé. Také má, jak uvedla agentura AP, nejméně jedno dítě z nemanželského poměru.

Podle informací britských médií byl Johnson dnes ráno u porodu celou dobu přítomen. Dříve avizoval, že si po narození potomka bude brát dvoutýdenní otcovskou dovolenou, kdy se tak stane, ovšem není v tuto chvíli jasné. Podle mluvčího jeho kanceláře si premiér vezme "krátké" volno "později v tomto roce"; dnes odpoledne už znovu pracoval. Johnson musel kvůli nákaze koronavirem na tři týdny přenechat roli šéfa kabinetu ministru Raabovi a nyní jeho a zbytek vlády čekají nelehká rozhodnutí ohledně uvolňování restrikcí zavedených v boji proti nákaze.

Jeho čerstvě narozený syn je již třetím dítětem, které se v tomto století narodilo úřadujícími britskému premiérovi. Manželky Tonyho Blaira a Davida Camerona rovněž přivedly na svět potomky v době, kdy jejich muži stáli v čele kabinetu.

"Srdečně blahopřeji Borisi Johnsonovi a Carrie Symondsové k jejich dnešní skvělé zprávě. Sam (manželka Samantha) a já z toho máme obrovskou radost," napsal dnes expremiér Cameron. "Pardon, že jsme (v Downing Street) nenechali dětskou postýlku, nicméně prolézačka by na zahradě stále měla být!" dodal.

Řada politiků blahopřála Johnsonovi a Symondsové při interpelacích v Dolní sněmovně, její předseda Lindsay Hoyle tak učinil v prohlášení už před jejich začátkem. "Velmi radostná zpráva uprostřed vší té nejistoty, 2020 je rozhodně rokem, na který nikdy nezapomenou," uvedl.

reklama