reklama

Z hvězdičky olympijskou šampionkou

U Ester Ledecké je samozřejmě potřeba zmínit, že není jen lyžařkou, ale i snowboardistkou. A právě na prkně o sobě dala poprvé vědět. V ročníku 2014/15 se stala mistryní světa a o sezonu později ovládla i celkové hodnocení světového poháru. Oba úspěchy ještě zopakovala a na olympijské hry v roce 2018 v Pchjongčchangu jela už jako medailová naděje, která snowboarding čím dál více zviditelňovala. K tomu navíc měla závodit i na lyžích.

Opravdovou hvězdou se ale stala až po olympiádě. Na ní šokovala celý svět, když na lyžích zvítězila v superobřím slalomu a o týden později přidala i zlato z paralelního obřího slalomu na snowboardu. Zrodila se tak hvězda. Ledecká prolomila spoustu rekordů, stala se první českou alpskou lyžařkou, která si dojela pro olympijské zlato, zároveň první sportovkyní, která na jedné zimní olympiádě získala zlaté medaile ve dvou různých sportech.

Popularita Ledecké šla prudce nahoru, prezident Miloš Zeman jí udělil Medaili Za zásluhy a na konci roku 2018 zvítězila i v anketě Sportovec roku. Její kariéra pokračovala dalšími úspěchy, k tradičním prvenstvím na snowboardu se přidaly i triumfy ve světovém poháru v alpském lyžování. V roce 2019 si podmanila sjezd v Lake Louise a o rok později se mohla radovat po superobřím slalomu ve Val-d’Isére. Ukázala, že olympijské vítězství rozhodně nebylo náhodné.

Po „malé“ olympiádě mistryní světa mezi dospělými

Dílem náhody nejsou ani výsledky Petry Vlhové. Na lyžích stála odmala, a zatímco její rodiče prodávali v bufetu v lyžařském středisku, ona se proháněla po přilehlých svazích. Svůj talent ukázala už v roce 2012 na olympiádě mládeže, kde brala zlato ze slalomu. Netrvalo to dlouho a tato 25letá rodačka z Liptovského Mikuláše se prosadila i mezi dospělými.

V roce 2015 si připsala své premiérové vítězství ve světovém poháru. Ve švédském Åre vyhrála slalom a ve stejné disciplíně poté do roku 2018 triumfovala ještě třikrát. Její dosavadní vrchol ale přišel o rok později. Konalo se mistrovství světa v alpském lyžování, pro Vlhovou navíc symbolicky v Åre. A byly z toho hned tři medaile. Ta nejcennější z obřího slalomu, stříbrná z kombinace a bronz si Vlhová vyjela ve slalomu. Pokud příští mistrovství světa nezhatí pandemie koronaviru, tak bude Vlhová určitě patřit mezi favoritky.

Podobně jako v případě Ledecké se z Vlhové stala po jejích úspěších opravdová hvězda. Všechny zajímalo, jak tato lyžařka žije, všichni s ní chtěli pořídit rozhovor. Popularita obou lyžařek rostla i na sociálních sítích, třeba na Instagramu mají obě přes 160 tisíc sledujících, když v současnosti o pár tisíc „vede“ Vlhová.

Dva přírodní úkazy

Dá se tedy vůbec nějak porovnat, která z lyžařek je ve své zemi větší hvězdou? Jen těžko. Můžete to brát podle úspěchů nebo třeba počtu sledujících na Instagramu. Ve finále vám ale vyjde, že na obě lyžařky nedají v jejich rodných zemích dopustit. A tak by to i mělo být. Vždyť kdy naposledy měly tyto země dvě lyžařky mezi světovou špičkou?

reklama