Chystáte rekonstrukci a už teď se vám z té představy rosí čelo? Chápeme, je to velký zásah do rodinných financí, ale také komfortu. Dost možná se budete muset na čas přestěhovat, něco povyhazovat, vyklízet a samozřejmě udělat spoustu další špinavé práce. Proto je klíčové vybrat dobré řemeslníky, kteří vás celým procesem provedou co možná nejrychleji, nejlépe a kvalitně. Nikdo nechce řešit reklamace a další potíže. Jak ale správně vybrat a na co se zaměřit?

Zeptejte se známých

Určitě je to skvělý první krok, protože osobní doporučení je nadevše. Pokud byli spokojení vaši přátelé nebo rodina před vámi, šance, že i u vás to dobře dopadne je daleko vyšší. Poptejte se na přesnou zkušenost, informujte se, co přesně řemeslníci dělali a jak postupovali. Pak si sami můžete na internetu zkontrolovat, že mají certifikát iso 9001, což je další dobrý předpoklad, že všechno proběhne v pohodě a bez potíží.

Ptejte se a nechte si to ukázat

Pokud už máte doporučení na firmu nebo řemeslníka, určitě si je dobře prověřte na internetu. Nespoléhejte však jen na jejich stránky, ale hledejte i recenze a zkušenosti. Ujistěte se také, že v nabídce najdete vše, co budete potřebovat. Ne všichni řemeslníci také přinášejí kročejovou izolaci nebo dodávají rolety do střešních oken. Jde často o specifičtější činnosti, na které je pak potřeba si najímat jiné profesionály. Nemusí to být problém, ale může být obtížnější sladit termín prací a bude to jistě chtít větší organizaci. Než se na čemkoliv dohodnete, zkuste třeba hledat fotografie již dokončených prací nebo je sami požádejte o reference.

Ověřte si oprávnění v rejstříku

Platí, že řemeslníci smí vykonávat pouze tu práci, na kterou mají oprávnění. Truhlář bez živnosti Zednictví proto nesmí stavět nebo bourat, i kdyby se na to cítil a sliboval vám, že to v pohodě zvládne. Ujistěte se tedy, že zápis v rejstříku odpovídá službám, které daný člověk či firma nabízí. V opačném případě se raději takovému poskytovateli obloukem vyhněte.

Trvejte na smlouvě

Vždy uzavírejte smlouvy – ústní dohoda je vám naprosto k ničemu a nemá smysl riskovat ani kvůli vyšší slevě. Chráníte koneckonců nejvíce sami sebe a svoje peníze. Dobrá smlouva vám ušetří plno starostí a peněz při případných reklamacích. Je třeba také trvat na smluvní technické dokumentaci, ceně, materiálech a případných sankcích za nedodržení podmínek. Hodí se do smlouvy zahrnout třeba také nutnost odvoz odpadu nebo velmi přesně vymezit sankce za porušení, aby bylo jasné, dokdy a v jakém stavu má být plněno a co se stane, pokud to tak nebude.

Hledejte alternativní řešení

Když už rekonstruujete, vezměte to z gruntu a nenechte se zastavit běžnými limity. Jednou jste se rozhodli pustit do práce, tak přece se nespokojíte s polovičním řešením. Pokud máte například atypický interiér, který vyžaduje specifické rozměry sedací soupravy, jednoduše si najděte někoho, kdo vyrábí sedačky na míru a nechte si ji udělat přímo pro vás a podle vašich představ. Budete možná nakonec překvapeni, že to vůbec nevyjde tak draho, a ještě získáte to, co skutečně chcete.

Kde nakupovat nábytek?

Součástí rekonstrukce je obvykle i nákup nového nábytku. Tradičním řešením je samozřejmě nakoupit v nábytkových domech. To nemusí být nutně špatně, ale jste limitováni rozměry, materiály a častokrát třeba i barvou. Máte-li objednané spolehlivé řemeslníky, nebojte se zeptat na doporučení dobrého truhláře, který vyrábí nábytek na míru. Velice často mají spoustu dobrých kontaktů a za doporučení možná dostanete i lepší cenu nebo osobnější přístup. Truhláři navíc nabízejí nábytkové kování ve vyšší kvalitě a vy se tak můžete spolehnout, že vám nábytek skutečně dlouho vydrží v maximální kvalitě.