Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč vyhynul megalodon? Vědci jsou na stopě odpovědi

Megalodon
Megalodon
Foto: National Museum of Natural History

Prehistorický boj o potravu možná před třemi miliony let přispěl k vyhynutí obřího žraloka megalodona. Výzkum fosilních zubů tohoto oceánského obra naznačuje, že o jídlo musel soupeřit s velkým bílým žralokem. Uvádí to studie, o které informoval server BBC News.

Kromě boje o snižující se populace velryb mohly ve vyhynutí megalodona sehrát roli i jiné faktory. Vyhynutí největšího žraloka, který kdy žil, je pro vědce dlouhodobě záhadou. Navrhli mnoho možných příčin, včetně ztráty životního prostředí, úbytku kořisti a environmentálních tlaků, například změny mořské hladiny.

V nejnovější studii vědci analyzovali izotopy zinku v zubech žijících i vyhynulých žraloků, aby pochopili stravu dávno vyhynulého predátora.

Chemické stopy v zubech žijících žraloků a 13 fosilních zubech podle nich naznačují, že velký bílý žralok a megalodon měli kdysi podobné postavení v potravním řetězci a mohli soupeřit o stejnou potravu, včetně velryb, delfínů a sviňuch. Studie publikovaná v odborném časopise Nature Communications také podporuje myšlenku, že predátor nemusí být největší, aby nakonec ovládl ekosystém.

"Je to další střípek do skládačky důkazů, že v době, kdy ještě žili, probíhala v oceánech soutěž o vodní zdroje potravy mezi dnešním velkým bílým žralokem a megalodonem," uvedl Thomas Tutken z německé Univerzity Johannese Gutenberga v Mohuči, který studii vedl.

K vyřešení záhady, co se stalo s megalodonem, je ale zapotřebí další práce, uvedla Catalina Pimientová z univerzity ve velšském Swansea. Podle vědkyně bylo vymírání tohoto druhu v posledním desetiletí zkoumáno z mnoha různých úhlů a jiné studie naznačují více faktorů. "Záhadou zůstává, čím se megalodon živil a do jaké míry soupeřil s ostatními žraloky," dodala.

Megalodon, v překladu velký zub, se pohyboval v oceánech přibližně před 22 miliony let až do doby před třemi miliony let. Byl třikrát větší než velký bílý žralok, mohl dorůstat délky až 18 metrů a vážit až 60 tun.

Témata:  Megalodon vědci

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 10:01

Britům se ulevilo. Král Karel III. je zpět, plán se nemění

Britský král Karel III. byl poprvé spatřen na veřejnosti po nedávné hospitalizaci způsobené vedlejšími účinky probíhající léčby rakoviny. Monarcha byl viděn, jak opouští Clarence House v Londýně, přičemž mával a usmíval se na přítomné příznivce. Jeho veřejné vystoupení přineslo úlevu mnoha občanům, kteří s obavami sledovali zprávy o jeho zdravotním stavu. ​

Zdroj: Martin Šnajdr

Další zprávy