Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úzkost v době covidu zvyšuje nutkání nakupovat. Je to jako alkohol, varuje neurolog

Výprodeje, slevy
Výprodeje, slevy
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Úzkost a stres v době pandemie covidu-19 způsobují, že lidé nakupují více věcí, než potřebují i než vlastně chtějí. Letos bude ještě obtížnější poslední pátek v listopadu, na Black Friday, navíc s Vánocemi za rohem a s tak intenzivní reklamou, nekoupit si nějaký výrobek, jehož koupě nakonec můžeme i litovat, napsal španělský deník ABC.

Mnozí lidé mají nákupy jako únikový ventil pro své problémy. Nakupování se může stát i závislostí, ačkoli jako duševní nemoc ho zatím mezinárodně používaný diagnostický manuál duševních poruch americké psychiatrické společnosti neeviduje; naposledy byl aktualizovaný v roce 2013.

"Nakupování nám vytváří okamžité uspokojení, které je ale trochu falešné," vysvětluje Antonio Ruiz, expert na aplikovanou neurologii. Podle něj nakupováním dosáhneme krátkodobého cíle, který jsme si stanovili, a tudíž se cítíme lépe. "Také zvyšujeme pocit vlastnění a identifikujeme se s určitou sociální skupinou, i proto se cítíme lépe," dodal. Ale tento pocit uspokojení nás rychle přejde.

Den jako Black Friday má za cíl různými stimuly přimět spotřebitele, aby kupovali ještě více. Reklamy jsou plné výrazů jako "využijte příležitost", "získejte to". Mají jediný cíl, aby v nás probudily potřeby, které ve skutečnosti nemáme. Podle Ruize navíc pandemie letos vytvořila atmosféru nestability a pochybností, která nás může vést k přesvědčení, že potřebujeme věci, které ve skutečnosti nepotřebujeme.

"Jsme v situaci, kdy trávíme před obrazovkami (počítačů i televizí) více času než kdy jindy. To nás spolu se stresem a stimuly zvenčí vede k myšlence, že malým nákupem utišíme naši úzkost," míní Ruiz.

Ne všichni máme tyto impulsy pod kontrolou, jsou lidé, kteří nutkání k nakupování nedokážou ovládat. "Tato činnost stimuluje stejné části mozku jako konzumace alkoholu," uvedl Ruiz.

Letos navíc musíme brát v úvahu další specifikum, a tím je větší sociální izolace. A jako společenské bytosti můžeme v nákupech nacházet způsob komunikace s ostatními. "Když si například všichni mí přátelé koupí nějaký výrobek a pořád o něm mluví, můžu cítit potřebu si ho také koupit, abych byl s nimi v kontaktu," míní Ruiz.

Dalším nebezpečím v této záležitosti je, že většina nákupů se realizuje platebními kartami. "Všichni máme averzi ke ztrátě, ale při platbě kartou hned nevidíme, o kolik peněz jsme přišli," vysvětlil Ruiz. Podle něj je to jakýsi druh "umění kamuflovat ztrátu", není stejné dát padesátieurovou bankovku a přiložit kus plastu k přístroji.

Několik tipů, jak se vyhnout nutkání nakupovat. Zaprvé si uvědomit, že jsme v situaci, v níž vládne stres. Důležité je také zvážit, co skutečně potřebujeme a co je jen rozmar. Zatřetí si musíme nastavit finanční rámec současné situace: sepsat seznam příjmů a výdajů a představit si scénář na půl roku dopředu. Můžeme také například koupit dárek pro někoho, koho máme rádi. Rovněž si můžeme vybrat výrobek a počkat 12 nebo 24 hodin, než ho koupíme, abychom se vyhnuli impulzivnímu nákupu.

Témata:  COVID-19 koronavirus nákupy černý pátek psychologie ženy slevy stres

Aktuálně se děje

14. července 2024 9:31

Světoví politici reagují na atentát na Trumpa. Ozval se i Babiš či Rakušan

Politické rozdíly stranou – na atentát proti Donaldu Trumpovi reagovali zahraniční politici ze všech koutů světa. Vyjadřují zneklidnění a znechucení nad útokem, zároveň však úlevu nad tím, že je kandidát v pořádku. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy