Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zhoubný vliv televize? Vědci se vydali do odlehlé vesnice, závěr studie je alarmující

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Čím více času tráví lidé před televizní obrazovkou, tím větší mají tendenci považovat za ideál krásy velmi štíhlé ženy. Oblíbená vánoční kratochvíle mnoha lidí má podle nového výzkumu britských vědců přímý vliv na posuzování ženské atraktivity.

Studie podle autorů potvrdila tezi, že televize u mnoha lidí způsobuje nespokojenost s vlastním vzhledem, napsal web stanice CNN.

Aby se zaručilo, že zkoumaná populace nebude vystavena jiným popkulturním vlivům, vypravili se vědci do odlehlé nikaragujské vesnice. Třem stovkám jejích obyvatel poté umožňovali sledovat televizní vysílání různě dlouhou dobu. Dívat se mohli na latinskoamerické telenovely, hollywoodské filmy, hudební klipy, policejní reality show a zprávy.

Po nějakém čase jim předložili sérii fotografií a zjišťovali, jaké ženské postavy preferují. Spojitost se podle vědců projevila zcela jasně. Ti, co se dívali více, měli větší tendenci označovat jako krásná štíhlejší ženská těla. Lidé méně vystavení televizi preferovali postavy s několika kilogramy navíc, které byly běžnější v reálném životě jejich vesnice.

"Naše zjištění jasně dokládají, že vnímání atraktivity je vysoce proměnlivé a je ovlivněno vizuálními dojmy, jimž jsme vystaveni," řekla CNN spoluautorka studie Tracy Thornborrowová. Vesničané přitom podle výzkumníků neměli přístup k mobilním telefonům či časopisům, aby nebyli ovlivněni jinými podněty.

Využívání velmi štíhlých modelek dlouhodobě kritizují psychologové, podle nichž způsobuje duševní problémy zvláště mladým dívkám, které se chtějí podobat módním ikonám.

Vědci berou svůj výzkum jako jasný vzkaz pro televizní a reklamní společnosti. Podle nich by měly být ve vysílání zastoupeny herečky, moderátorky i modelky "všech tvarů a velikostí".

Témata:  ženy televize vědci

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

MS v hokeji 2024: Češi dramaticky otočili zápas a porazili norský tým

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3.