Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

"Nevinné pošťuchování" se stupňuje. Vrací se éra studené války?

Ruská vlajka
Ruská vlajka
Foto: Pixabay

Tallinn - Hackerský útok na počítačové systémy doprovázející prezidentskou kampaň Hillary Clintonové se pomalu přesouvají do sfér druhé poloviny 20. století, kdy USA a SSSR sváděly studenou válku.

Takové hodnocení zaznívá z řad estonského parlamentu - podle něj nejsou ruské aktivity nějakým spiknutím, nýbrž vzkříšení politických metod Sovětského svazu. Cílem je zasít nedůvěru a nepřátelství mezi západní spojence kdykoli, kdekoli, jakmile se naskytne příležitost.

Odborníci předpokládají, že studená válka se vrátí v aktualizované podobě. Tentokrát už bude doménou využívání západních jazyků, nastoupí armáda hackerů, spšionů, agentů, úplatní jedinci, zneužitelné skupiny a především internet. Naznačuje to i fakt, že útok vedený na Hillary Clintonovou nebyl jediným cílem, ani Donald Trump není, myšleno v onom souboji zpravodajských služeb, tím vítaným protipólem, Moskva ho rozhodně podporovat nebude, domnívají se analytici. Všeobecně se má za to, že Rusko v tomto i jiných případech efektivně využilo západní demokratické systémy právních států a namířilo tak proti svému soupeři jeho vlastní zbraně. Je to vlastně metoda plíživého počítačového viru. Stačí dezinformace, falešné obvinění, výmysl nebo nelegálně zachycený soukromý rozhovor - zkrátka jakákoli forma kompromitace - v souvislosti s médii, a pak už mohou autoři jen s uspokojením pozorovat, jak se žraloci postarají sami o sebe.

Myslet si, že zmíněný hackerský útok na Clintonovou v závěru předchozího měsíce je něčím novým, je zcela zcestné. Podobný boj svádí daleko větší množství amerických spojenců, včetně států aspirujících na členství v NATO, stejně jako bývalé ruské satelity. Jsou doloženy úniky informací v Maďarsku, Na Slovensku, v Makedonii či Ukrajině a jejich vliv na politickou destabilizaci. Choulostivé telefonní hovory ukrajinských politiků byly dle amerických diplomatů zveřejněny záměrně v té nejcitlivější době. Podobné to bylo v Polsku při diskreditaci prozápadní vlády, odborníci se netají tím, že podobné praktiky nahrávají růstu nacionalistických sil v Evropě, čímž se značně komplikuje úloha a existence Evropské Unie.

Je nutné pokračovat dál? V roce 2012 došlo na základě získaných údajů k pádu vlád v Gruzii a Makedonii. Je dobře známý případ Edwarda Snowdena, jehož akce byla byla perfektně naplánovaná a načasovaná - dnes žije tento člověk v Moskvě a nedávno byl označen ruskými úřady jako spolupracovník bezpečnostních složek Ruska. Také Wikileaks je považována za otevřeného kooperátora ruských bezpečnostních agentur a je označována za pouhou zástěrku pro uchovávání odcizených dokumentů.

Rusko se může vrátit k metodám KGB za dob Andropova, jak je popsal zběh Oleg Kalugin: "Nikoli sběr informací, ale podvratná činnost, aktivní opatření k oslabení Západu, vrážení klínů do společenství západních alianců všeho druhu, zejména NATO, rozeštvat spojence, oslabit v očích obyvatel ostatních kontinentů USA a připravit tak půdu pro případnou válku. Ti by pak byli náchylnější k hněvu na USA a ztratily by důvěru."

Je nepochybné, že Putin přes veškerou snahu jeho vliv bagatelizovat dokázal zasáhnout americkou demokracii na citlivém místě. USA měly dlouho luxus v tom směru, že byly daleko od bojového pole, ale díky moderním technologiím se mění i struktura boje - a ten už geografické rozmístění zdaleka tolik neakceptuje. Takže, Ameriko, vítej ve válce!

Témata:  USA Rusko Edward Snowden

Související

Aktuálně se děje

18. května 2025 8:22

Kudla do zad, stěžuje si Agáta Hanychová. Provinila se Ornella Koktová?

Agáta Hanychová tvrdí, že dostala kudlu do zad, ale nechce říct, kdo ji měl zradit. Jen jedno je jisté. Spolehnout se prý může jen na členy rodiny. Fanoušci se proto domnívají, že kamarádku zklamala Ornella Koktová. Co se mělo stát? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy