reklama

V sídle české mise bylo 54 sportovců, v pátek ráno se k nim přidala další početná skupina včetně první části atletů. Prezident se setkal s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem, šéfem České unie sportu Miroslavem Janstou či Karlou Šlechtovou, ministryně pro místní rozvoj. Tu v Riu zanedlouho vystřídá Kateřina Valachová, šéfka resortu školství, mládeže a tělovýchovy.

„Vyhráli jste už jen tím, že jste tady," řekl Zeman sportovcům, mezi kterými byli vodní slalomáři Kateřina Kudějová a Jiří Prskavec, sportovní střelci Adéla Bruns s Libuší Jahodovou, veslařští bratři Vetešníkové či stolní tenistka Iveta Vacenovská.

„Nejsou tu ale jen sportovci, ale i realizační týmy. Když se prohraje, může za to tým, když se vyhraje, může za to jenom sportovec. Takže připíjím na úspěch realizačních týmů," prohlásil Zeman a pozdvihl číši bílého vína.

Zeman se opět vyjádřil i k případu Martiny Sáblíkové. Česká rychlobruslařka je v Brazílii, trénuje na utajeném místě a čeká na rozhodnutí UCI, případně sportovního arbitrážního soudu o jejím startu. Ten by se měl uskutečnit v sobotu. „Věřím, že to rozhodnutí bude pozitivní. Jestli ne, může za to cyklistická asociace, která to zmršila," domnívá se prezident.

Český tým má v Olympijské vesnici zázemí v osmnáctipatrovém domě, v němž má vyhrazených šest poschodí a sdílí ubytování mimo jiné se sportovci Slovenska, Gruzie, Albánie či týmu, který startuje pod hlavičkou uprchlíků. Součástí komplexu domu v ulici Corcovado jsou dva bazény i výzdoba v českých národních barvách včetně svítící siluety běžce Emila Zátopka. Hned vedle je dopravní uzel a obrovská jídelna, která má na délku 200 metrů.

reklama