Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Detenční tábor v Austrálii je doslova peklo. Zaznamenáno tam bylo již 2000 případů napadení

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Sydney - V letech 2013 až 2015 bylo v australském detenčním táboře pro uprchlíky v tichomořském ostrovním státě Nauru zaznamenáno přes 2000 případů napadení, pohlavního zneužívání, obtěžování a sebepoškozování.

Nezletilí tvoří jen asi 20 procent migrantů zadržovaných v táboře na ostrově Nauru, zprávy o různých incidentech se ale v 1086 případech, což je 51,3 procenta z 2116 nahlášených případů, týkají právě dětí, uvedl britský list The Guardian. Hlášeno bylo bití dětí do obličeje či výhrůžky smrtí. Opakované jsou stížnosti na sexuální obtěžování či přímo znásilnění.

Znepokojující je řada případů sebepoškozování dětí či hrozeb sebepoškozením. Je mezi nimi i případ dívky, která si v září 2014 sešila rty, ale strážce se jí jen vysmál.

"Z těchto dokumentů i z našeho vlastního vyšetřování je patrné, že mnozí lidé v táboře byli kvůli špatnému zacházení na Nauru dohnáni na hranici fyzického a duševního zhroucení," napsala představitelka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International Anna Neistatová.

Australská vláda v reakci uvedla, že se snaží ověřit, zda všechny nahlášené případy policie na Nauru skutečně řešila.

Témata:  Austrálie uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

9. června 2025 10:52

Andrea Pomeje nebude lhát. Přiznala, jak ji poznamenalo napadení psem

Andree Pomeje se před několika týdny přihodila nemilá věc, když ji napadl vlastní pes. Leckdo by čekal, že to poznamenalo její vztah se zvířaty. Dýdžejka přiznala, že to tak doopravdy je. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Ruská agrese sílí. Noční útok byl podle Ukrajinců největší za celou válku

Ruská armáda v noci na dnešek provedla rozsáhlý vzdušný útok na Ukrajinu, který podle ukrajinského letectva představuje dosud největší noční bombardování od začátku války v únoru 2022. Terčem útoků se staly především centrální a západní části Ukrajiny, tedy regiony, které byly dosud relativně ušetřeny pravidelných útoků. Tato eskalace vyvolala vážné obavy i v sousedních zemích — Polsko a další spojenci NATO v reakci na situaci okamžitě aktivovali své vzdušné síly.