reklama

Informovala o tom agentura AP s tím, že zadržení dvou osob podezřelých z napojení na radikální organizaci a přípravy útoku proběhlo v rámci druhé etapy operace, která už dříve vedla k zadržení 12 radikálů.

První etapa se uskutečnila se jen několik dní před otevřením letních olympijských her v Riu de Janeiro. Federální policie ve svém prohlášení upřesnila, že k zadržení dvojice podezřelých došlo ve čtvrtek ve městě Sao Paulo. Policie identitu zadržených nezveřejnila.

Brazilská federální policie zatkla už koncem července několik členů skupiny, která podle úřadů plánovala útok během olympiády. Skupina se zradikalizovala prostřednictvím internetu a na sociálních sítích přísahala věrnost Islámského státu.

Zadržení muži jsou momentálně v přísně střežené věznici, i když brazilský ministr spravedlnosti Alexandre de Moraes je označil za "amatéry". V Brazílii v souvislosti s olympiádou platí přísná bezpečnostní opatření, aby se předešlo možným teroristickým útokům.

Radikálové také plánují útok na finálové klání soutěže Miss Universe. Islamisté své příznivce vyzvali, aby zaútočili na soutěž krásy a všem "bratrům, kteří chtějí být mučedníky" vzkázali, aby prostřednictvím útoku na soutěž Miss prolili "krev všech cizinců, jejichž národy bojují proti Islámskému státu."

Islamisté svým sympatizantům nabídli i videonávod, jak vyrobit sebevražedný pás a také 49stránkový dokument v angličtině popisující, jak podomácku vyrobit bombu.

reklama