reklama

Kde leží největší minová pole světa? Vietnam? Kambodža? Barma? Srbsko? Bosna? Chyba! Překvapivě největší minová pole světa skrývá horký egyptský písek. Je to pozůstatek po bojích druhé světové války, kdy na severu Afriky řádil legendární nacistický generál Erwin Rommel. S nacistickými tanky tam poměřovali síly Spojenci, včetně Čechů.

Při vzájemném přetahování o území armády pokládaly do pouštního písku miliony min. A ty jsou dodnes funkční. Podle Newsweeku leží na severozápadě Egypta neuvěřitelných 17 až 21 milionů nášlapných min a celkem miliony tun výbušnin. A miny jsou stále funkční.

Dodnes je velmi nebezpečné na tato místa vstupovat, ale dosud to byl problém, který se týkal takřka výhradně pouštních beduínů, protože jinak jsou tato horká místa takřka liduprázdná. Jen od roku 2006 se stalo oběťmi výbuchů min přes 150 beduínů.

Tato statistika v posledních letech narostla. Nemůže za to neopatrnost beduínů, ale smrtící byznys, který kolem minových polí druhé světové války vznikl. Než tzv. Islámský stát ovládl rozsáhlé oblasti na v celém regionu, nikoho nenapadlo, jaké "bohatství" leží v zemi a jak by se dalo využít. To se ale brzy změnilo.

Islamisté začali uplácet beduíny, kteří nebezpečné oblasti znají, aby je k minám buď přivedli nebo je pro teroristy dokonce sami vykopávali. Chudé beduínské kmeny toho využily a rozjely s islamisty nebezpečný byznys.

Miny se používají pro výrobu bomb, improvizovaných výbušných systémů a pro další smrtící využití. Jejich používání se navíc množí. Poprvé taková bomba zabíjela už v roce 2004 v sinajském letovisku Taba. Teroristé tam tehdy použili sedm bomb vyrobených ze starých válečných min. Při útoku tehdy zemřelo 34 lidí. "Měli jsme nejméně deset zpráv o použití min teroristy," potvrdil Fathy el-Shazly, diplomat, který dlouhé roky odpovídal za odminování severozápadního pobřeží Egypta.

Používání výbušných systémů ze starých min se od té doby stalo rozšířenou praxí. Zejména proto, že dodávky moderních zbraní často váznou nebo jsou napadány nepřáteli islamistů. Vyhrabání miny je přitom mimořádně nebezpečný úkol. Pohyblivé písky a divoké větry staré miny pravidelně přivádějí k náhodným explozím.

reklama