Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nemoc šílených krav je zpátky. Ve Francii našli nemocné zvíře

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INT

Paříž - Ve Francii se po 12 letech objevila nemoc šílených krav. Zvíře pocházelo z Arden na severovýchodě země a ministerstvo zemědělství uvedlo, že spotřebitelů se tento případ nijak nedotkne.

Kráva, u níž se minulý týden objevilo podezření na bovinní spongiformní encefalopatii (BSE), byla testována na tuto nemoc pozitivně. Jde o třetí izolovaný případ BSE v Evropě od loňského roku.

Kauza zřejmě povede ke zhoršení statusu Francie z hlediska rizika této nemoci. Světová zdravotnická organizace (WHO) loni Francii udělila status "zanedbatelného rizika", což je nejnižší úroveň a dává se zemím, které prokázaly, že poslední nakažená kráva se na jejich území narodila před více než 11 lety. Několik zemí světa poté zrušilo embargo na dovoz hovězího z Francie.

Nový případ BSE by mohl zasáhnout vývoz hovězího z Francie v době, kdy chovatelé hospodářských zvířat ve Francii i v celé EU zažívají těžké časy.

BSE byla poprvé diagnostikována v roce 1986 v Británii, kde v 90. letech decimovala chovy hovězího dobytka. Kvůli pozření nakaženého masa v Evropě zemřelo více než 100 lidí. Všichni z nich se nakazili lidskou formou BSE, takzvanou Creutzfeldt-Jakobovou nemocí (CJD), která je nevyléčitelná.

Témata:  Francie BSE (bovinní spongiformní encefalopatie) - nemoc šílených krav

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 23:05

Trump ohlásil zavedení dlouho očekávaných cel. Odstartoval obchodní válku

Spojené státy zavedou od zítřejšího dne na řadu států reciproční cla zhruba do poloviční výše a minimální cla ve výši 10 %. V dlouho očekávaném projevu to během „Dne osvobození“ oznámil americký prezident Donald Trump. O půlnoci také začnou platit 25% cla na zahraniční automobily.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.