Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Rusku se spekuluje o partajním zlatu a údajných devizových fondech

Michail Sergejevič Gorbačov (v době své
Michail Sergejevič Gorbačov (v době své "slávy"), je ruský a bývalý sovětský komunistický politik, který byl v letech 1985–1991 vůdcem Sovětského svazu. Pokoušel se o změny, které by vedly ke zlepšení fungování sovětského komunistického a politického systému a k ukončení studené války, ale které vedly i ke konci vlády Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS) a k rozpadu sovětského impéria.
Foto: www.wikipedia.org

Moskva - V Rusku se už roky spekuluje o takzvaném partajním zlatu a údajných devizových fondech, které po rozpadu SSSR a zákazu Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS) beze stopy zmizely. Šéf ruských komunistů Gennadij Zjuganov k tomu dnes řekl, že se ztráta finančních prostředků dříve nebo později objasní.

"Když jsme zakládali komunistickou stranu Ruska, o účtech KSSS jsme věděli, ale Michail Gorbačov nám nedal ani kopějku," prohlásil Zjuganov. Jeho strana vznikla v roce 1993, dva roky po nezdařeném převratu konzervativních sovětských komunistů, po němž následoval zákaz KSSS.

Ruští komunisté se podle Zjuganova po založení ocitli bez prostředků a museli vyjít jen se stranickými příspěvky. "Kdyby strana vznikla o rok dřív, nikdy bychom takový zlořád nedopustili," postěžovali si šéf ruských komunistů.

Téma "partajního zlata" se v Rusku přetřásalo hlavně v 90. letech. Zatímco podle některých historiků a stranických expertů jde o mýtus, který nelze brát vážně, jiní hovoří o rozsáhlých "černých fondech" KSSS uložených v zahraničních bankách.

"O partajním zlatu věděl stranický pokladník, který vyskočil z okna, ministr vnitra, který je rovněž mrtev, a možná několik dalších lidí, kteří už také nejsou mezi živými. Je to vše otázka budoucnosti," prohlásil šéf komunistů, kterému prý zlato nechybí. "Naším hlavním pokladem jsou stranické kádry," dodal.

Témata:  Rusko Gennadij Zjuganov Michail Gorbačov

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.