Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spojenecký nálet poblíž Mosulu zničil továrnu IS na chemické zbraně

Islámský stát (ISIS)
Islámský stát (ISIS)
Foto: Wikimedia Commons

Mosul - Při leteckém útoku se v pondělí podařilo zničit bývalou výrobnu léčiv, kterou Islámský stát změnil na továrnu vyrábějící chemické zbraně. Na pondělním útoku poblíž Mosulu se podílelo 12 amerických letounů. V úterý o náletu informoval Pentagon.

Na videu, které zveřejnil Pentagon v úterý, je vidět výsledek masivního náletu 12 amerických letounů, které bombardovaly 50 vyznačených cílů. Do útoku byly zapojeny stíhací letouny F-15, F-16 a F-18, bitevní letoun A-10 a také bombardéry B-52.

Generál leteckých sil Jeffrey Harrigian reportérům sdělil, že cílem byla továrna na chemické zbraně. "Zatím přesně nevíme, jaké chemikálie továrna vyráběla," uvedl Harrigian. Podle vyjádření šlo o bojový chlór nebo hořčičný plyn.

Roční vyšetřování Organizace za zakázání chemických zbraní (OPCW) ukázalo, že IS používá v boji jedovaté látky, především by mělo jít o yperit.

Teroristická organizace ho měla použít podle portálu Military v srpnu minulého roku proti kurdským bojovníkům. Vyšetřování také naznačilo, že syrská vláda v dlouhodobém konfliktu minimálně dvakrát použila chlór, uvádí CNN.

Témata:  Islámský stát U.S. AIR FORCE Irák

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 11:43

Rvačka revizorů v MHD: Cestující s dítětem je napadli při kontrole jízdenek

Sociálními sítěmi se od středečního odpoledne šíří videozáznam dramatického incidentu mezi revizory Dopravního podniku Ostrava (DPO) a partnerským párem cestujícím s malými dětmi. Při kontrole jízdenek došlo ke slovní roztržce, která rychle přerostla v fyzický konflikt. Událost nyní šetří policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.