Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Florida se potýká s vážnou ekologickou havárií, občané se to dozvěděli po třech týdnech

Vlajka USA
Vlajka USA
Foto: Pixabay

Tampa - Úřady na Floridě se potýkají s vážnou ekologickou havárií. Přes osm milionů hektolitrů radioaktivní vody uniklo koncem srpna v místě podzemního zdroje pitné vody. Veřejnost se o problémů dozvěděla ale až v pátek.

Místo úniku se nachází necelých 50 kilometrů od Tampy a místní podzemní voda je zdrojem pro tisíce lidí. Firma Mosaic, výrobce fosfátových hnojiv, která na únik veřejnost upozornila až po třech týdnech, tvrdí, že únik nepředstavuje pro veřejnost žádné zdravotní riziko.

Díra s průměrem přibližně 15 metrů se vytvořila v místě, kde firma skladovala odpad, v těsné blízkosti nádrže s odpadní vodou. V ní byla obsažena chemická látka známá jako fosfosádra, která je mírně radioaktivní.

Pod zem se od havárie dostalo přes tři čtvrtě milionu krychlových metrů vody, což odpovídá objemu menšího českého rybníka. "Podzemní voda se pohybuje velmi pomalu. Neexistuje absolutně žádné riziko pro nikoho," řekl televizi CBS David Jellerson z vedení společnosti.

Ekologové však varují. "Je těžké jim věřit, když říkají ´žádný strach´ a drželi to v tajnosti tři týdny," řekla Jacki Lopezová, floridská ředitelka celonárodní neziskové organizace Centrum pro biologickou diverzitu.

Témata:  USA ekologická havárie voda

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.